Kedi Tuvaletinden Koku Geliyor, Ne Yapmalıyım?

Patili dostlarımız için her şeyden önce hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Gün içinde kendilerini defalarca yalayan ve bu sayede temiz tutmayı sürdüren kedilerle ilgili bazı sorunlarla karşılaşmamız son derece doğaldır. Bu sorunlardan biri de kedi tuvaletinden gelen kötü kokudur. Birçok kişi onlarca çözüm yolu deneyerek bu kokudan kurtulmaya çalışmaktadır. Tam da bu noktada dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu yüzden yazımızı sonuna kadar takip etmeli ve kedi tuvaletinden gelen kötü koku için neler yapmanız gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk olarak her şeye rağmen bu kokuyu engelleyemediyseniz umutsuz olmayın. Kediniz de kendi kum kabını temizleyemeyeceği için bu konuda sorumluluk tamamen size ait olacaktır. Yapmanız gerekenlerle ilgili olarak yazımızı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kum Kabı Hava Alan Yerlerde Olmalı

Kedi kum kabının bulunduğu yer, kötü kokulara neden olabilir. Eğer yaşam alanında kapalı veya köşede bıraktığınız kedi kum kabı doğal olarak kötü kokacaktır. Bu yüzden havalandırdığınız bir yerde kedinin tuvalet ihtiyacını gidermesi, kötü kokuları engellemek için önemli bir adımdır.

Kedi Tuvaleti Değiştirilmeli

Patili dostlarımız bazen tuvalet kabını eskitebilmektedir. Bu tür durumlarda tuvalet kabını değiştirmeniz uygun olacaktır. Ayrıca eskiyen kedi tuvaleti doğal olarak kötü kokuya neden olur. Dışkı ve idrar kalıntılarının da bu duruma eşlik etmesi sizi daha fazla strese sokabilir. Vakit kaybetmeden eskiyen kedi tuvaletini değiştirmenizi öneriyoruz.

Kedi Tuvaleti Temizlenmeli

Kedi tuvaletinin değiştirilmesi, kötü kokuları ortadan kaldıracaktır. Yani kedi kumunu değiştirmeden önce kedi tuvaletinin özel dezenfektanlarla temizlenmesi gerekir.

Kedi Kumu Küreği Kullanılmalı

Mümkün olması halinde her gün kedi kumu küreğiyle kedi kumundaki birikintileri almanız gerekir. Eğer bunu periyodik olarak yapmazsanız, kötü kokuların oluşumunu engelleyemezsiniz. Ayrıca kediniz kirlenen bir tuvalet kabında tuvalet ihtiyacınız görmek istemeyecektir. Bu nedenle evin farklı bir köşesinde idrar veya dışkı görmek istemiyorsanız günlük temizliğe dikkat etmenizde yarar var.

Kedi Kum Kabı Sık Sık Değiştirilmeli

Kedi kumunun temizlenmesi tek başına yeterli değildir. Kedi kum kabının da değiştirilmesi şarttır. Bu süreçte haftada 1 kez aksiyon almanız yeterli olabilir. Ancak bütçenizi fazla sarsmamak adına 2 haftada bir değiştirebilirsiniz.

Sıraladığımız bu tavsiyelere uyum sağlayan kedi sahipleri, bir süre sonra kedi tuvaleti kokusuyla karşılaşmayacağını bilmelidir. Unutmayın, kediler en az bizim kadar temizliği sever. Yani temiz bir ortamda yaşamak ister. Hijyenik olmayan alanlarda vakit geçirmez ve bu sorun uzun süre devam ederse strese girebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.