Hareketsiz Kediler İçin Ne Yapılmalı?

Kedi ebeveynleri “hareketsiz kediler için ne yapılmalı?” sorusunun yanıtını merak edip birtakım tavsiye başlıklarını incelemek ister. Kediler kendi içlerinde farklı ırklara ve dolayısıyla farklı karakterlere ayrılır. Genel olarak meraklı ve sessiz yapıları ile dikkat çeken tüylü dostlarımız, zaman zaman yüksek enerjiye sahip olabilirken zaman zaman gün boyu yatmak isteyebilir.

Kedileri hareketsizliğe iten birçok neden bulunabilir. Peki kedileri hareketsiz yapan nedenler nelerdir ve kedileri hareketlendirmek için ne yapılmalı sorusunun yanıtını merak edenler için birtakım bilgileri şöyle aktarabiliriz.

Kedilerde Hareketsizlik Nedenleri

Yeni kedi besleyen veya kedilere ait pek bilgisi bulunmayan taze kedi ebeveynleri genellikle kedilerin hareketsizliğinin nedenini merak eder. Ev ortamında tüylü dostunuza güvenilir ve konforlu bir yaşam alanı oluşturduysanız, bir süre sonra o alanda saatlerce uyuduğuna şahit olabilirsiniz. Bu durum sizi endişelendirebilir. Peki, kediler neden hareketsiz kalır?

Kediler tabiatları gereği hareketli ve meraklı canlılardır. Fakat köpeklere kıyasla hareket isteği ve enerjisi daha düşük olan kediler, zıplamak ve koşmak gibi yorucu egzersizlerden ziyade avcılık gibi oyunlar oynamayı tercih eder.

Kedilerde hareketsizlik, yaşlanma ve sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Aynı zamanda hareketsiz kalan kediler, zaman içinde birtakım sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabileceği için, kedinizin neden hareket etmediğini anlamalı ve problemi ortadan kaldırmak için birtakım önlemler almalısınız.

Kedileri Hareketlendirmek İçin Ne Yapılmalı?

Kediler, gün içinde biriken enerjilerini sahipleriyle oynadıkları 1-2 saatlik oyun ile atabilir. Fakat her canlıda olduğu gibi kedilerde de hareketsizlik, birtakım sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir. Dolayısıyla kedinizin hareketsiz olmaması için onları egzersiz yapmaya çeşitli kedi oyuncakları gibi ürünler ile teşvik edebilirsiniz.

Favori Oyuncaklarını Keşfedin

Kedilerin her biri farklı oyun türlerinden hoşlanabilir. Karakterleri gibi zevk ve beğenileri de farklılık gösteren kedilerin sıkılmaması için gün içinde enerjisini atabileceği favori oyuncağı ile onu oyuna davet edebilirsiniz. Isırmaktan veya yakalamaktan fazlası ile hoşlandığı favori oyuncağı ile onu oyuna teşvik ederseniz, hareketsizlikten kurtularak egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kutulardan Yararlanın

Kedilerin farklı beğeni ve zevkleri olduğundan bahsedebiliriz. Fakat birtakım ortak zevkleri de bulunur. Kedilerin ortak zevk aldığı nesnelerden biri ise, kutulardır! Tam aksine oynaması için bolca para harcadığınız oyuncaklardan ziyade eski bir karton kutu ile saatlerce oynamaktan zevk alan kedinizi mutlu etmek için ortaya bir karton kutu çıkarmanız yeterlidir.

Avcılık Oyunları Oynayın

Kedi sahipleri “kedim tek başına oynamıyor” şikayetinde zaman zaman bulunabilir. Kediler tek başlarına oynamaktan zevk almaz. Şöyle ki evdeki diğer evcil dostu ve kendine en yakın dostu olarak gördüğü sahibi ile oyun oynamaktan zevk alan dostumuzu mutlu etmek için, avcılık oyunları oynayabilirsiniz. Kediler tabiatları gereği avcılığa son derece düşkün olduğu için, birtakım nesneleri saklayıp veya atıp onu bulmasını sağlayabilirsiniz.

Lezzetli Ödül Mamalarını Tercih Edin

Kedinizi heyecanlandırmak ve harekete geçirmek istiyorsanız, kedi ödül maması ile onu mutlu edebilirsiniz. En sevdiği aromaya sahip ödül maması vererek onu mutlu edebilir, iştahının artmasını sağlayarak gün içinde daha çok hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Programı Oluşturun

Kedilerin sağlıklı olması, gün içinde yeteri kadar egzersiz yapmasını sağlar. Dolayısıyla kedinizin hareketlenmesini istiyorsanız, doğru ve besleyici mama çeşitlerini tercih etmelisiniz. Kedilerin sağlıklı beslenmesi onların günlük yaşamda aktif ve hareketli olmasını sağlar. Dolayısıyla protein, vitamin, karbonhidrat ve çeşitli mineraller açısından zengin olan kedi mamaları ile kedinizi besleyebilir, gün içinde biriken enerjisini atması için egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Kedi sahipleri “hareketsiz kediler için ne yapılmalı?” sorusunun yanıtı için onlara sunduğumuz önerileri dikkate alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.