Yavru Kedinin Evde İlk Günü

Sahiplendiğiniz ilk andan itibaren sizin bakımına muhtaç olan yavru kedinin evde ilk günü onunla kuracağınız iletişim açısından oldukça önemlidir. Sevimli dostunuzun annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığı bu süreçte bakımını, sevgi ve ilgi yaklaşmayı ihmal etmemelisiniz. Evinize gelen yeni misafiri karşılamak ve onu mutlu etmek için dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar vardır. Yavru kedinin evde ilk gününü güzel geçirmesi için bilmeniz gereken bazı bilgileri size şöyle sunabiliriz.

Yavru Kediyi Eve Getirdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok taze kedi ebeveyni “yavru kedi eve kaç günde alışır?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Minik dostumuzun yeni yaşam ortamına alışma süreci ortalama 24 saattir. Fakat sizin ona yaklaşımınıza ve ev içindeki ortama bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir. Ömürlük yuvasını bulan sevimli dostunuzun ortak yaşam alanınıza hızlı bir şekilde uyum sağlaması için birkaç önemli detaya dikkat etmeniz gerekir.

Oda Seçimi Önemlidir

Yavru kedinin evde ilk gününde belirlemeniz gereken öncelik kalacağı odadır. Minik dostunuzun kendini güvende hissetmesi için kalabalık olmayan gözlerden uzak bir odada yeni yaşam alanını keşfetmesi gerekir. Zaman içinde ev ortamına uyum sağlamaya başlayan minik dostunuz, kendini ait hissedeceği bir odada uyuyabilir, yemek yiyebilir ve gün içindeki şekerlemesi için güvenilir bir alan bulabilir.

Kedi Kumu İçin Güvenilir Bölge Önemlidir

Yavru kedinin evde ilk gününde evi keşfetmesine izin vermelisiniz. Bu keşif sırasında gün içinde kullandığı kum kabının konumu da dikkat etmeniz gereken önemli bir detaydır. Peki, kedi kum kabı nereye konulmalı? Yavru kedinin kum kabı mama ve su kabının ne çok uzağına ne de çok yakınında bir yerde olmalıdır. Fakat tabiatları gereği tuvaletlerini gözlerden uzak yapmak isteyen minik dostunuzun kum kabını evin en sakin noktasına yerleştirebilirsiniz.

Mama ve Su Kabının Konumu Önemlidir

Evinize getirdiğiniz yavru kedi biberonla beslenme evresini geçmişse eğer, yeni bir kum ve su kabı almanız gerekir. Minik dostunuz için aldığınız su ve mama kabını onun için ayırdığınız odanın içinde bulundurmalısınız. Yavru kediler yemek yeme sırasında kendini güvende hissetmek istedikleri için sakin ve gözlerden uzak bir noktada beslenir. Dolayısıyla yavru kedinin evde ilk gününde kendini rahat hissetmesi için mama ve su kabını kum kabından çok uzakta bulundurmamalı ve evin sakin bir köşesine yerleştirmelisiniz.

Yavru Kedi İçin Faydalı Ekipmanlar Listesi

Yavru kedinin evde ilk gününde kendini huzurlu ve mutlu hissetmesi için evde bulundurmanız gereken birtakım malzemeler vardır. Yavru kedi için malzemeler listesini şöyle paylaşabiliriz;

  • Kedi taşıma çantası
  • Kedi kum kabı, tepsisi ve kum toplama küreği
  • Yavru kediler için üretilen kedi maması
  • Kedi yatağı veya minderi
  • Kedi tırmalama tahtası
  • Mama ve su kabı
  • Kedi oyuncakları

Yavru Kedinin Evde İlk Gecesine Dikkat Edin

Ömürlük yuvasına alışmaya çalışan minik dostunuza sunabileceğiniz en güzel hediye güvenilir bir uyku alanıdır. Yavru kedi ilk gece ağlaması birçok kedi sahibinin yakından aşina olduğu bir konudur. Eğer evinizi açtığınız minik dostunuz, 2 aylıktan küçükse eve alışana kadar gece ağlamaları sürebilir. Fakat birkaç günlük alışma sürecini tamamladıktan sonra, gece ağlamaları duracaktır.

Peki, yavru kedi ilk gece nerede uyumalı? Kediler kendilerini güvende hissetmek için kimsenin olmadığı küçük alanları tercih eder. Uyku sırasında kendini dış tehditlere karşı kapalı hisseden minik dostunuzun huzurlu bir uyku çekmesi için ona ayırdığınız odada güvenilir bir uyku alanı oluşturmalısınız. Bunun için küçük bir karton kutu ve yumuşak bir battaniyeden yardım alabilirsiniz. Rahatına son derece düşkün olan yavru kedinin evde ilk gününde güvenilir bir şekilde uyuyabilmesi, yaşam alanına alışma sürecini hızlandıran önemli bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.