Kedilerde Tırmalama Sorunu

Agresif ruh haline giren kedilerde tırmalama sorunu her kedi ebeveyninin karşılaştığı bir problemdir. Kediler eğlenceli karakterlerinin yanı sıra değişik ruh hallerini anlık olarak yaşayan evciller olarak karşınıza çıkabilir. Dolayısıyla doğaları gereği tırmalama içgüdüsüne sahip olan sevimli dostlarımızın tırmalama sorunu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Ev ortamında yetişen kedilerin tırmalama problemi, hayvan sahiplerinin pekte hoşuna giden bir durum olduğu söylenemez. Peki kedilerde tırmalama sorunu neden olur, kedilerdeki tırmalama sorunu için pratik çözüm önerileri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Kediler Neden Eşyaları Tırmalar?

Kedilerde tırmalama sorunu birkaç nedenden kaynaklanır. Peki, kediler neden eşyaları tırmalar? İlki kedilerin günlük rutinini oluşturan egzersiz, bir diğeri ise bölgesel işaretlemedir.

Kedilerin koku bezleri patilerinin altındaki tabakada bulunur. Böylece ev içindeki eşyaları tırmalayarak tırnakları altındaki koku bezlerinden koku salgılayıp, kendi bölgelerini belirler.

Kediler egzersiz yapmak amacıyla ev içindeki eşyaları tırmalayabilir. Şöyle ki kediler uyandıktan sonra vücudunu gerdirmek ve patilerinin altındaki dokuda biriken ölü derilerde kurtulmak amacıyla tırmalama davranışı sergileyebilir.

Kedilerin tırmalama problemi yavruluk döneminden gelişen bir davranış halini alır. Sokak yaşamında büyüyen kediler tırnaklarını törpülemek için ağaç ve taşları tırmalar. Fakat ev ortamında büyüyen kediler tırnaklarını törpüleme ihtiyacını ev içindeki mobilyaları tırmalayarak giderir.

Kedilerde Tırmalama Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Birçok kedi ebeveyninin de yakından merak ettiği bir konu olarak kedi tırmalaması için ne yapmalı? Kedilerin tırnaklarını törpülemek ve yaşam alanını sahiplenmek adına eşyaları tırmalaması için uygulanabilecek birçok yöntem bulunur.

Kedilerde tırmalama probleminin önüne geçebilmek için onlara karşı nazik olmalı ve fiziksel bir zarar vermemelisiniz. Aynı zamanda yapmasını istemediğiniz davranışlar için cezalandırma yöntemini tercih etmemeniz gerekir.

Tüylü dostunuzun eşyaları tırmalamasını önlemek için öncelikle sinirlenmemeli ve ona karşı sabırlı davranmalısınız. Ardından tırmalama ihtiyacını gidermesi için dikkatini mobilyalardan çekerek farklı alternatif ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Kedilerin Törpü Olarak Kullanabileceği Ürünler

Kediler tırnaklarını törpülemek amacıyla bu ihtiyaç için özel olarak üretilmiş birtakım ürünler kullanabilir. Kedilerin törpü olarak kullanabileceği ürünler şunlardır:

  • Tırmalama tahtası
  • Tırmalama paspası
  • Tırmalama duvarı
  • Tırmalama ağacı
  • Tırmalama evi
  • Tırmalama kartonu

Tırmalama Tahtasının Konumu Nasıl Olmalı?

Evin içinde tüylü dostunuzun törpü ihtiyacını gidermek için kullandığınız tırmalama tahtası stratejik bir konumda olmalıdır. Şöyle ki kedinizin ilgisini ve dikkatini çekmeyen bir konumda bulunan tırmalama tahtasının pek bir işe yaramayacağını söyleyebiliriz.

Tırmalama tahtasının doğru konumunu bulabilmek için belirli aralıklarla yerini değiştirebilirsiniz. Kedinizin en çok dikkatini çektiği bölgeyi belirleyerek tırmalama tahtasını orada bulundurmaya devam edebilirsiniz.

Kedilerin Halı ve Koltukları Tırmalamaması İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde birçok kedi ebeveyni “kedim koltukları tırmalıyor ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtını arar. Kediler tırmalama ihtiyacını halı ve koltuklar üzerinde gidermeye başladığında dikkatini tırmalama tahtasına yönlendirebileceğinizden bahsetmiştik. Fakat bu kalıcı bir çözüm önerisi olmayabilir.

Kedilerin halı ve koltukları tırmalamaması için bu huyundan vazgeçene kadar kararlı bir ses tonu ile hayır demeniz gerekebilir. Kediniz halı ve koltukları tırmalamaya başlayınca tırmalama ağacı ve tırmalama paspası gibi kullanılabilecek ürünleri sevimli bir seçenek haline getirebilirsiniz.

Aynı yaşam alanını paylaştığınız tüylü dostunuzun bu tarz davranışlarını sonlandıramıyorsanız, evin içinde tırmalamasını istemediğiniz alanların kapısını kapatabilirsiniz. Böylece kediniz girilmemesi gereken yerlerin sınırını anlayabilir ve siz de evcil hayvan tırmalama probleminin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.