Hangi Kedi Kumunu Tercih Etmeliyim? Pahalı mı, Ucuz mu?

Kedi kumu tercih ederken bazı durumlara dikkat edilmelidir. Özellikle de ilk kez kedi sahiplenenler bu konuda ciddi araştırmalar yapmaktadır. Kedi kumu, şirin dostlarınızın tuvalet ihtiyacını giderdiği özel kumun adıdır. Aynı zamanda kedi tuvaleti olarak da adlandırılır Evcil kedilerin tuvalet ihtiyacını giderdiği bu özel kumlar ucuz ya da pahalı olarak kategorize edilir.

Öte yandan kedi kumları, kedinizin doğa koşullarında izini kapatmak amacıyla içgüdüsel olarak da kullanılabilir. Yani buna benzer bir ortamı oluşturma için kedi kumu kullanılmaktadır. Diatomit, sepiolite ve bentonit gibi farklı madenlerden üretilen kedi kumlarının alternatifi yoktur. İlk kedi kumu ise 1940’lı yıllarda üretilmiştir. Kedilerin hijyen olmasını sağlayan bu kumlar zamanla yenilenmiş ve günümüze kadar farklı çeşitlerle gelmiştir. Tam da bu noktada hangi kedi kumunun tercih edilmesi gerektiği, merak edilen konular arasındadır.

Kedi Kumu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kedi kumu fiyatları birtakım faktörlere göre belirlenmektedir. Kumun markası, çıkarıldığı maden, paket ağırlığı ve ambalaj gibi özellikler, kum fiyatlarını belirler. Bunlara ek olarak kedi kumunun işlem gördüğü tesisler ve bu tesislerin kalite belgeleri de satış fiyatıyla kum maliyeti üzerinde etkilidir. Genel bir sınıflandırma yapıldığında günümüzdeki silika türü kedi kumlarının diğer kumlara göre maliyetli olduğu görülür. Bu kumlar daha çok emici özelliğe sahiptir ve kokuyu kısa sürede hapsedebilir.

Ucuz kedi kumu tercih etmek isteyenler ise bentonik marka kum kullanabilir. Farklı çeşitlerle de günümüzde satışı gerçekleştirilen bu kedi kumuna alternatif olarak silika kedi kumu az tozlu ve idrarı yüksek derecede emebilen yapısıyla dikkat çekmektedir. Elbette kedi sahipleri uygun fiyatlı kedi kumlarını tercih etmek istese de, sıraladığımız bu özelliklere göre seçim yapmalıdır.

Bentonit kedi kumları ayda bir değiştirilirken, silika kedi kumlarının dayanım süresi 2 aya kadar uzayabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere pahalı kedi kumları, ucuz kedi kumlarına göre daha uzun süre kullanılırken kokuyu daha iyi bir şekilde kamufle edebilmektedir. Petshop’a gittiğiniz zaman diğer kedi kumları hakkında da bilgi alabilir ve tercihinizi yapabilirsiniz. Bu süreçte pahalı kedi kumlarının daha işlevsel olduğunu ve kedinizi hiçbir şekilde rahatsız etmeyeceğini bilmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.