Kedi Kumu 1 Ay Kullanılabilir mi?

Kedi kumu 1 ay kullanılabilir mi kedi sahiplerinin sık sordukları sorular arasında geliyor. Kediler diğer canlı varlıklara göre tuvalet eğitimi verilmesine gerek olmadan doğuştan böyle bir eğitime sahiplerdir. Özel olarak temin edilen kum kabı içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Özellikle ev içerisinde bakımı yapılan kedilerin belirli zaman aralıklarında kum kabının değiştirilmesi, yıkanması ve hijyenik hale getirilmesi önemlidir. Ev içerisinde oluşabilecek zararlı bakteri yayılımının önüne geçmek ile beraber kedinin sağlık sorunu yaşamasına da engel olacaktır.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi kumu 1 ay kullanılabilir mi sorusu akla bir kedi kumu ne kadar süre ile değiştirilmelidir? sorusunu akla getiriyor. Evde bakımı yapılan kedi için kullanılan toprağın cinsi oldukça önemlidir. Kedi kumu satın alınırken farklı toprak malzemesinden üretilen birden çok çeşidi bulunur. Bulunulan bölgeye koku yayılımını engelleyebilmek için pek çoğu artık farklı kokularda ve pudralı olarak satılır. Burada önemli olan kedinin kuma karşı bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğidir. Kedi kumu seçimi yapılırken de oldukça seçici davranılmalıdır. Herhangi bir kumu alıp getirmek içerisinde bulunan mikropların kedi ile temasını kolaylaştırır. Muhakkak ki kedi kumu gibi hayvanlara dönük farklı aksesuarlar satan mağazalardan elde edilebilir.

Kedi kumu 1 ay kullanılabilir mi konusu kedinin türüne ve beslenme alışkanlığına göre farklılık gösterir. Satın alınan kedi kumu yaklaşık olarak 3 hafta rahatlıkla kullanılabilir. Toplu olarak alındığında bu süre daha da uzatılabilir. Kullanılan kedi kumunun süresinin daha uzun dayanması isteniyorsa temizliği daha sık hale getirilmelidir. Gün içerisinde en az iki kere yapılan kum temizliği 45 günü aşan kullanım süresi anlamına gelir. Kedi kumu kullanılırken belirtilen miktarlara dikkat edilmelidir. Yaklaşık olarak 7 santim ile 10 santim arasında kullanımı sağlanabilir. 

Kedi Kumu Değiştirilme Zamanları Nasıl Belirlenir?

Evde kedi besleyen hayvan severlerin büyük sorumlulukları bulunur. Kedinin tüm bakımları hijyenik bir ortamda yapıldığı takdirde hastalıklardan uzak durma oranı o derece verimli olacaktır. Satın alınan kumun belirli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Günlük olarak yapılan kum temizliğinin yanı sıra yaklaşık olarak 35 ile 40 gün dolduktan sonra tüm kum çöpe atılır. Kullanılan kabın içerisi iyi bir dezenfekte sağlayacak deterjan ile temizlenir ve kurumaya bırakılır. Bu bölgesel olarak oluşabilecek bakteri oluşumunun önüne geçecek bir temizlik olur. Günlük olarak yapılan kedi kumu temizliği doğrultusunda kumun miktarında azalma görülüyorsa takviye olarak bir parça daha eklemek doğru olacaktır. Bu şekilde en az 1.5 veya 2 aya yakın rahatlıkla kullanılabilir. 

Bazen kediden ya da gıdalardan kaynaklı olarak dayanılmayacak koku oluşumu süresi haftada biri bulabilir. Bu da genel temizliğin haftada bir kere yapılması gerektiği anlamına gelir. Kedi kumu 1 ay kullanılabilir mi konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kedinin içgüdüsel olarak göstermiş olduğu tuvaletin üzerini kumla kapatma alışkanlığını sergileyebileceği miktarın altında kum kullanmamaktadır. Bu orana dikkat edildiğinde ve düzenli temizliği yapıldığında yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.