Bebek Kedilerde Karın Şişliği Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebek kedilerde karın şişliği neden olur, nasıl geçer sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Özellikle yavru kedilerde karşılaşılan bu durum beslenme alışkanlığındaki değişiklikten kaynaklanabilir. Yeme bozuklukları sindirim sistemindeki gaz oluşumu da kedinin karın şişliğinin nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra her ne kadar basit problemlermiş gibi gözükse de bütün vücudu kaplayan bir kanserin belirtisi de olabilir. Doğru teşhisin konulması adına belirtiler gözlemlendikten sonra bir veteriner ile görüşülmesi önerilmektedir.

Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri Nelerdir?

Bebek kedilerde karın şişliği neden olur, nasıl geçer kediler sıklıkla oluşan mama değişikliğine karşı direnç geliştirirler. Bu durumu bir yan etkisi olarak karın bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Bu verilen mamanın bir yan etkisi olabilir ve kedinin bu mamaya karşı bir alerjisi olduğunun da göstergesi olarak kabul edilebilir. Kedilerde zamanla oluşmaya başlamış olan karın şişliği yediği gıdalardan kaynaklanabilir. Bunun ileri seviyesi olarak kedinin bir obezite riskine yakalanmış olduğu söylenebilir. Obezite riski ile karşı karşıya kalan bir kedinin yemek yemesinde farklılıklar hormonal olarak dengesizlik durumu oluşabilir. Kilo alması gittikçe artarken hareketsizlik hayatına dahil olacaktır. Çözüm yolları tespit edilerek sürecin sağlıklı hale getirilmesi önemlidir.

Kedide yaşanan en büyük karın şişliği belirtisi sebebi mide kısmında yaşanan gaz oluşumudur. Bu şişliğe neden olur. Yenen yiyeceklerden ve yanlış beslenmeden kaynaklı olarak oluşabilen bu durum kedinin alerjisi olduğununda göstergesi olabilir. Kediler süt ve süt ürünlerini sindiremezler. Bu da eğer süt içirilen bir kedi varsa karın bölgesinde şişliğe neden olabileceği bilinmelidir. Bununla beraber kedide ishal durumu gözlenebilir. Kısa sürede beslenme rutini değiştirilerek süreç sağlıklı hale getirilebilir. Her ihtimale karşı bir veteriner ile görüşülmesi gerekir.

Bebek kedilerde karın şişliği neden olur, nasıl geçer farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Kedilerde şeker hastalığı problemi kedinin hem hızlı kilo almasına hem de karın bölgesinde şişliğe yol açacaktır. Belirli aralıklarla yapılan tedaviler sonucunda İnsülin direnci kuvvetlendirerek diyabet riski ortadan kaldırılır ve şişlik durumu sona erer. İleri boyutlu olarak kedinin karın bölgesinde iç tümör oluşumu şişliğe neden olur. O zaman bir veteriner ile görüşülmesi önemlidir. Kedilerin karın bölgesinde sıvı birikmesi yaşanabilir bu ancak bir hekim ile görüşülerek tedavi edilebilir.

Bebek Kedide Karın Şişliği Tedavisi

Kedilerde viral hastalık olarak kabul edilen bir enfeksiyon türü bulunur. Bu hastalık karın bölgesinde ani şişmeye neden olacaktır. Hastalığın tespit edilmesi ve tedavi yoluna dönük olarak işlemler uygulanması önemlidir. Bu ileri boyutlu kedinin yaşamını tehdit eden bir durum oluşturur. Bir uzman veterinerin görmesi gerekir. Kedide görülen iç parazitten kaynaklı olarak yaşanan karın şişliği evde uygulanacak farklı yöntemler ile giderilebilir. Özellikle kum kabı’nın sürekli olarak temizlenmesi, yemek yenen bölgede hijyen sağlanması sağlanabilir. Ortam, steril bir hale getirildiğinde karın şişliği durumu ortadan kalkacaktır. Süreç kediye uygulanacak aşı ve tedavi yöntemleri ile de sağlıklı hale getirilebilir. Veterinerin vereceği şurup veya ilaç ile de süreç desteklenebilir. 

Sindirim sistemi problemleri kedilerde karın şişliğine neden olur. Bunun için ev yemekleri bir süre sonra rahatsızlık verebilir. Sindirim sistemi tıkanan bir kedi için hazır ve konserve mamalara geçiş yapılabilir. Kedilerden dökülen tüylerin yutulması karın bölgesinde yumak oluşumuna ve şişkinliğe neden olabilir. Bunun için eczanelerden alınabilecek bir malt yardımı ile birkaç gün de şişlik durumu ortadan kaldırılabilir. Dışkı problemi yaşayan bir kedi kabızlık teşhisi sebebiyle karın şişliği yaşıyor olabilir özellikle sindiremediği besinlerden uzak tutulmalı ve rahatlıkla yiyebileceği sıvı gıdaları geçilmelidir.

Bebek kedilerde karın şişliği neden olur, nasıl geçer konusuna farklı açılardan çözüm getirilmeye çalışıldı. Tüm bu süreçler düşünüldüğü ve değerlendirildiği halde probleme dönük olarak süreç sağlıklı hale getirilemeyebilir. Eğer kedi dişi ise hamile olabilir. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır. Kedideki karın şişliği daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Psikolojik sebepler de böyle bir duruma sebep olabilir. Vakit geçirmeden muhakkak ki uzman bir veterinerden yardım alınması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.