Kedime Yatak Alsam Yatar mı?

Kedi yatağı alsam yatar mı konusu pek çok kedi sahibinin aklında soru işaretidir. Çünkü kediler doğaları gereği aslında insanlar için rahat olmayan yerlerde de yatarlar. Köpekler için bu durum böyle olmadığı için çoğu zaman yatak alınır. Kediler kendi başlarına buyruk oldukları için kimi zaman yatağı severek orayı güvenli alan gibi benimser ve o yatakta yatmak ister. Kimi zaman ise yatağı benimsemez ve yatakta hiç yatmaz. Bu aslında kedinin karakterine ve alışkanlığına göre değişir. Kediniz yatağı en başta benimsemeyip orada yatmayı tercih etmese de bir süre sonra onu sürekli orada yatarken görebilirsiniz.

Kediler Yatakta Yatar Mı?

Kedi yatağı alsam yatar mı sorusuna aslında en iyi yanıtı yine kedi sahibi verir. Kediler rutin sevdikleri için ve hayatlarında değişiklik olduğu zaman o değişikliği kolayca benimseyemedikleri için yeni alınan yatağa alışmaları da kolay olmayacaktır. Özellikle 2 yaşın üstünde olan kedilerin yatağa alışması daha zordur. Yavru olan kediler yatakta yatma, tasma takma gibi kedilerin hepsinin benimsemeyeceği bazı durumlara alışır. Kedinin karakterine bakarak da aslında yatağa yatıp yatmayacağı belli olur. Kedi uyumluysa ve eve yeni gelen misafirlere uyum sağlıyorsa, eve yeni alınan mobilyalara kolay bir şekilde alışabiliyorsa yeni alınan yatağa da kolay bir şekilde alışacaktır. Eğer kedi hiçbir şekilde yatağa yatmak istemiyorsa onu yatakta yatırmak için zorlamamak gerekir. Bu durumda kedi kendini daha çok rahatsız hisseder ve yatağa karşı bir düşmanlığı oluşa bilir. Kedinin yatağa yatması isteniyorsa eğer bazı yöntemler ile kolay bir şekilde yatağa alışması sağlanır.

Kedileri Yatağa Alıştırmak İçin Yapılacaklar

Kedi yatağı alsam yatar mı sorusunun net bir cevabı yoktur. Eğer eve kedi yatağı alındıysa ve kedi yatağa bir türlü alışmıyorsa yapılması gereken bazı hususlar vardır. Kedi yatağa yatmıyorsa neden yatmadığını tespit etmek gerekir. Eğer yatak gerçekten rahat değilse, kedinin boyutuna uygun değilse ya da onu rahatsız edecek şeyler varsa yatmak istemez. Kediyi yatağa alıştırmak için rahatsız edici durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Ardından kedinin sürekli olarak yattığı alana kedi yatağı konulursa bu duruma alışması sağlanır. Kediler titiz canlılar oldukları için yatağın temiz olduğundan emin olunmalıdır. Kedi yatakta yatmıyorsa yatağın içerisine bir miktar kedi otu konularak dikkati çekilerek onu yatağa alıştırırsınız. 

Kediler bu sayede yatağa daha kolay bir şekilde alışabilir. Kedinin oynamayı en çok sevdiği oyuncağı yatağın içerisine konulursa daha rahat hisseder. Hem oyuncağının orada güvende olduğunu görür hem de oynamak için yatağın üzerine çıkar. Bir süre sonra da yatağa alışır. Eğer oyuncağı alıp gidiyorsa, dikilebilecek bir oyuncaksa yatağa yerleştirin. Kediler sahiplerinin kokularını tanıdıkları için ve kokuların güven buldukları için yataklarında da tanıdık bir kokuya rastlarsa kendini güvende hissederler. Bu nedenle kedinin sahibi kendi kokusunun sindiği bir eşya koyması işe yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.