Kedilerle Nasıl Seyahat Edilir?

Kedilerle nasıl seyahat edilir sorusu özellikle işi ya da özel hayatı yüzünden sıklıkla seyahat edenlerin merak ettiği bir konudur. Aynı zamanda uzun süre evden uzak olacak kişiler de kedileriyle birlikte seyahat etmeyi isteyebilir. 

Kediler Seyahati Sever Mi?

Kedilerle nasıl seyahat edilir diye bakıldığında aslında genel olarak kedilerin seyahat etmeyi sevmediği çok bilinen bir konudur. Özellikle enerjik olmayan ve genel olarak sakin bir karaktere sahip olan kediler hem sahiplerine çok bağlıdırlar hem de rutin hayatı çok severler. Bunun yanında zaten pek çok kedi değişiklik sevmez. Bu nedenle de yolculuk yapmak onlar için büyük stres kaynağıdır. Eğer kediler yavruluk dönemlerinden beri sürekli olarak yolculuk yaptıysa bu duruma alışabilir. Fakat evden bile çok az çıkartılan kediler için yolculuk yapmak büyük işkence olacaktır. Kedilerle yolculuk yapmadan önce ilk olarak bir veteriner hekimle görüşmek gerekir. 

Veterinerin kontrollerinden sonra bu yolculuğa çıkmak en sağlıklısı olur. Bu sebeple kedilere en az şekilde zarar vererek en kaliteli seyahatin nasıl yapılacağı hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Kedi sahipleri mümkün olduğunca özel araçla kedilerini yolculuğa çıkarmalıdır. Çünkü uçak, otobüs gibi şehirler arası yolculuklarda kafeslerinden dışarı çıkartılamaz. Bu durum hem kedileri oldukça huzursuz eder hem de ihtiyaçlarını rahat bir şekilde gideremeyeceği için kendilerini rahat hissedemezler. Bununla birlikte sahiplerini yanlarında görmeyen kediler strese girebilir. Kediler toplu taşımada yolculuk yapacaksa en iyi diğer seçenek tredir. Çünkü trenler diğer araçlara göre daha sessizdir. Bununla birlikte hareketi de daha az olduğu için kedi bir süre sonra uyuyabilir. Özellikle uçak gibi yüksek sesli araçlarda korkabilirler.  

Kedilerle Seyahat Sırasında Yapılması Gerekenler

Kedilerle nasıl seyahat edilir konusundaki dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Eğer çok uzun bir yolculuk olacaksa kedi bu yolculuğa çıkartılmadan önce kısa mesafeli yolculuklara alıştırılmalıdır. Bu kısa yolculuklar sonrasında eve gelir ve kendini daha rahat hisseder.
  • Hangi araçta seyahat edecekse hiçbir şekilde kedi çantasından çıkartılmamalıdır. Çünkü kedi korkuyorsa kendine güvenli bir alan bulabilmek için kaçabilir. Aynı zamanda çantanın kedinin boyutuna göre olmalıdır. İçerisinde rahat hareket edebilmelidir.
  • Eğer kedi çantasından mecbur çıkarılacaksa tasma kullanılmalıdır ve kesinlikle kucaktan indirilmemelidir.
  • Eğer araçla yolculuk yapılacaksa arabanın içinin hava alması için cam açılmamalıdır. Camdan çıkan ses kediyi tedirgin edebilir. Aynı zamanda çok fazla açıldığı zaman kedi korkup kaçabilir.
  • Kedi araç içerisinde çok soğuk ya da çok sıcak bir ortam yaratılmamalıdır. Kediler hassas oldukları için hastalanabilirler.
  • Kediler oldukça duyarlı canlılardır. Bu nedenle sahibi ne kadar sakin olursa kendisi de o kadar sakin olacaktır.
  • Seyahat sırasında kediyle sürekli temas etmek ona dokunmak onu sakinleştirecektir.
  • Uzun vakit geçmesine rağmen kedi hala sakinleşmediyse onu rahat bırakmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.