Neden Yaşlı Kedi Sahiplenmeliyim: Yaşlı Kedi Sahiplenmeniz İçin 5 Neden

Kedi sahiplenmek veya almak isteyenler öncelikle yavru kedilere yönelir. Fakat yaşlı kedi sahiplenmek, sizlere birçok açıdan avantaj sunabilir. Yavru kedi sahiplenenler, onun gelişim evresinde tüm ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Aksi takdirde sağlıklı bir gelişim sürecinden geçmeyen minik dostunuz, yetişkinlik evresinde sizlere birçok problem yaratabilir.

Yavru kedi sahiplenmek sadece fiziksel gelişimlerini değil, psikolojik ve sosyalleşme ihtiyaçlarını da karşılamanızı gerektirir. Yaşlı veya yetişkin kedi sahiplenmek isteyen kişilere sunabileceğimiz avantajlardan kısaca şöyle bahsedebiliriz.

Diş Kaşınma İhtiyaçları Yoktur

Yaşlı ve yetişkin kediler diş değiştirme dönemini tamamlamıştır. Yavru kedilerde diş değiştirme belirtileri olarak birçok kedi sahibi elindeki diş izlerini gösterebilir. Yaşlı bir kedi sahiplendiğinizde sunabileceğimiz en büyük avantajlardan biri, elinizdeki diş izleri ve çiziklerden sizi kurtarabilmemiz olacaktır. Bu nedenle evinize yeni tüylü bir üye almaya karar verdiyseniz, diş çıkarma evresini tamamlama avantajını gözden kaçırmamak faydalı olabilir.

Çocuklarla Dost Olmayı Başarır

Çocuklu aileler evlerine yeni bir üye almaya karar verdiklerinde yapacakları seçim yetişkin bir kediden yana olmalıdır. Yavru kedi ciddi bir bakım ve ilgi gerektirir. Çocuğunuzdan dolayı kedinizle çok fazla ilgilenemeyeceğiniz için, tüm kişisel bakımını kendisinin sağladığı bir yetişkin kediyi tercih etmek sizi oldukça rahatlatabilir. Üstelik çocuklu aileler için yetişkin kedi, yavru kedilere kıyasla her zaman daha güvenlidir.

Çocuklara asla zarar vermeyen ve gerektiğinde onu dış etkenlerden koruyan yetişkin kediler, aynı zamanda çocuğunuzu evin bir üyesi olarak da görmektedir. Yetişkin kedi sahiplendirme kurumları ve barınaklar, yetişkin kedilerle doludur. Karar verdiyseniz barınaktaki veya kurumlardaki yetişkin kedilere birer aile olabilirsiniz.

Sakin ve Uyumludur

Yetişkin kediler gelişim süreçlerini tamamladıkları için karakterleri oturmuş ve belirli bir erişkinliğe ulaşmıştır. Yaşlı kedi sahiplenmenin faydaları olarak sakin, uyumlu, meraklı olmayan ve düzenli olduklarını söyleyebiliriz. Merak duygusunu yavruluk döneminde yeteri kadar tatmin eden yaşlı tüylü dostlarımız, ev içinde sahibini fazla yormayacaktır. Özellikle çalışan kedi ebeveynleri için yaşlı kediler hem anlayışlı hem de huzur verici bir ev arkadaşıdır.

Oldukça Titizler

Kedilerin genel sağlık durumu için hijyenine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Bu açıdan yaşlı kedilerin yavru kedilerden daha titiz olduğunu söyleyebiliriz. Yavru kediler kendilerini temizlemeyi pek bilmezler. Bu nedenle anne yanında büyüyen yavru kediler, genellikle anneleri tarafından temizlenir. Annesi olmayan bir yavru kedi sahiplenmeniz durumunda minik dostunuzun patilerini, anüs ve genital bölgelerini zaman zaman temizlemeniz gerekir. Fakat yaşlı kedilerde durum böyle değildir. Onlar dilleri ile gün içinde tüm vücutlarını temizler ve bundan keyif alırlar. Bu nedenle yaşlı kedilere nasıl bakılır, diye merak eden kişiler için bu sürecin oldukça kolay ve zahmetsiz geçeceğini söyleyebiliriz.

Problem Çıkarmazlar

Yetişkin kediler uysal ve çekingendir. Belli bir yaştan itibaren daha içe dönük olmaya başlayan kediler, sahiplerini yormaktan ve ev eşyalarına zarar vermekten imtina ederler. Eğer terk edilen bir yaşlı kedi sahipleniyorsanız terk edilmişlik duygusunu yaşayan kediniz size hiçbir problem çıkarmayacağından emin olabilirsiniz. Yetişkin kedinin sahip değiştirmesi, onda yalnızlık ve güvensizlik hissi uyandıracağı için daha içe dönük ve çekimser davranışlar sergilemesine neden olur. Bu açıdan gün boyu sizi yoracak aktivite talepleri, eşyalara zarar verme arzusu ve anormal davranış belirtileri yaşlı kedilerde pek alışılan bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.