Kedileri Mutlu Etmeniz İçin 5 Önemli İpucu

Evcil dostları ile aynı ortamı paylaşan kedi sahiplerinin merak ettiği başlıca sorulardan biri olarak kediyi en çok ne mutlu eder? Toplumda süregelen bir yanılgı olarak kedilerin mutsuz ve mutlu olsalar dahi duygularını belli etmeyen canlılar olduğu düşünülür. Fakat, durum aslında böyle değildir. Sizlere minik dostunuzun evin içinde oldukça mutlu bir yaşam geçirmesini sağlayacak 5 önerimiz vardır. Nedir bu öneriler, inceleyelim.

Kum Kabının Temizliğini İhmal Etmeyin

Bilindiği üzere tüylü dostlarımız titizlikleri ve temizliğe büyük önem vermeleri ile tanınan canlılardır. Bu anlamda kedinizi mutlu etmek için öncelikli olarak en önemli kişisel alanlarından biri olan tuvalet kabının sürekli olarak temiz kalmasını sağlamanız gerekir.

Uzun süre temizlenmeyen kumlarda oluşan bakteriler ve mikroplar, kedinizin kum ve tuvalet kabını kullanmamasına neden olabilir. Peki, kediler kumu temizlerken neden izler? Kedi kumunu temizlediğiniz sırada bir çift gözün sizi takip ettiğine şahit olmuşsunuzdur. Meraklı dostlarımız için sevindirici bir durum olan kum ve tuvalet kabı temizliği, ona keyif veren ve biraz sonra mutlu bir şekilde tuvaletini yapacağını hatırlatan bir durum olduğu için izlemekten mutlu olurlar.

Dışarıyı İzlemesine İzin Verin

Kediler için en güvenilir ortam evlerimiz olsa da bu durum bazen onların canını sıkabilir. Tabiatları gereği sokak yaşamına meyilli olan tüylü dostlarımız için, zaman zaman camdan veya korunaklı balkondan dışarıyı izlemesine olanak tanımalısınız. Özellikle kedi sahipleri olarak yoğun iş temposuna ait yaşamlarımızda onlara ayıramadığımız vakitlerde, yalnız kalarak sıkılmalarını önlemek için cam önünde ufak bir seyir alanı oluşturarak, onu mutlu etmeyi deneyebilirsiniz. 

Özgürlüğünü Kısıtlamayın ve Ona Özel Alanlar Yaratın

Kedilerin en büyük özelliği nedir, diye sorsak birçok insan özgür olmaları cevabını verebilir. Özgürlüklerine bu denli düşkün olan sevimli dostlarımız için, ev içinde güvenilir ve onlar için özel alanlar oluşturmak neredeyse kaçınılmaz bir eylem olabilir.

Kediler gün içinde yalnız kalmak isteyen canlılardır. Bu anlamda ortak bir yaşam alanını paylaştığınız kediniz için, rahatlıkla mama yiyebileceği, oynayabileceği ve şekerleme yapabileceği gözlerden uzak bir alanı olması onu oldukça mutlu edecektir. Böylece eve gelen ani misafirlere ve rutinini bozup stres durumu oluşturabilecek her türlü yeniliğe karşı, güvenli alanlarına sığınıp kendilerini koruma altına alabilirler.

Oyun Oynayın ve Onu Yorun

Kedileri en mutlu eden aktivitelerden biri ise avcılık oyunlarıdır. Peki, avcılık içgüdüsü oldukça yüksek olan sevimli dostlarımız kedilerle nasıl oynanır? Ev içinde güvenilir ve sağlıklı bir yaşama sahip olan kediler, avcılık içgüdülerini sokaktaki gibi hayata geçiremediği için bu içgüdüleri zaman içinde körelebilir.

Çok da pahalı olmayan birtakım oyuncaklarla, hatta kendi küçük ve kullanmadığınız eşyalarınızla bile avcılık oyunu oynayabilirsiniz. Oyuncakların veya nesnelerin ucuna ip bağlayıp çekerek yakalaması için onu teşvik edebilir, sevdiği oyuncakları saklayarak bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Böylece gün içinde atması gereken enerjiyi en kaliteli şekilde atabilir, avcılık içgüdüsünü harekete geçirerek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Ödül Atıştırmalıkları ile Sürprizler Yapın

Kedilerin mutlu olmasını sağlayan önemli bir kategori olan beslenme, sağlıklı olması gerektiği kadar mutlu edici de olmalıdır. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Tabi ki kedi ödül atıştırmalıkları ile!

Beslenme programında, tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan kuru mamalar, vitamin takviyeleri ve yaş mamalar ile diyet programına sadık kalan küçük dostlarımıza tatlı niyeti ile ödül atıştırmalıkları vermek istemez misiniz? Böylece kediler için özel olarak üretilen ödül atıştırmalıkları ile kedinizi hem mutlu edebilir hem de hoşunuza giden davranışlarını pekiştirmesi için ona destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.