Kediler Sahiplerine Küser Mi?

Kediler sahiplerine küser mi konusunu pek çok kedi sahibi özellikle veteriner hekimlerine sorar. Çünkü kediler bazı dönemlerde bazı sebeplerden dolayı sahiplerine olduğundan daha farklı davranmaya başlayabilir. Bu farklı davranışlar genel olarak sinir, asabiyet ya da sahibini görmezden germe gibi davranışlardır. Bu gibi durumlar oluştuğu zaman kedi sahipleri, kedilerinin onlara küstüğünü düşündürür. Kediler sadece bu davranışlarla da değil pek çok hareketle sahiplerine küsme davranışı gösterebilir.

Kedinin Küstüğü Nasıl Anlaşılır?

Kediler sahiplerine küser mi sorusuna cevap olarak evet küser denilebilir. Kediler küstükleri zaman bunu davranışlarıyla belli eder. Pek çok kedinin karakterinin birbirinden farklı olması nedeniyle küstüklerini farklı şekillerde belli edebilir. Genel olarak kediler sahiplerine küstükleri zaman sahibiyle eskisi gibi oyun oynamayı istemez. Örneğin kedinin sahibiyle oynamayı en çok sevdiği oyun yumağın peşinden koşmaksa sahibinin attığı yumağı alabilmek için peşinden koşmayı bırakır. Sahibinin başlattığı oyunu umursamaz ve farklı bir yöne giderek orada uzanır. Ya da kedi eskiden sevdiği şeyleri yapmayı bıraktıysa da sahibine küsmüş demektir. Kedi küstüğü zaman mama yemeyi de kesebilir. Eğer kedinin küsebileceği herhangi bir oluşmadıysa ve kedi yine de bu şekilde davranıyorsa sağlık sorunları yüzünden de böyle davranıyor olabilir. Bu gibi durumlarda ise zaman kaybetmeden herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını anlamak için veteriner hekime götürmek gerekebilir.

Kediler Sahiplerine Neden Küser?

Kediler sahiplerine küser mi sorusunun cevabı öğrenildikten sonra merak edilen bir diğer konu da kedilerin neden küstüğüdür. Kediler sahipleri tarafından uzun süre yalnız bırakıldığı zaman küsebilir. Genel olarak mamasını eskisi kadar yemiyorsa sürekli uyumak istiyorsa yalnız kaldığı için küstüğü anlaşılır. Kediler sahipleri tarafından azarlandığı zaman da onlara küsebilir. Çok yaramaz canlılar oldukları için belli durumlarda sahipleri onlara kızabilir. Kediler azarlandığı zaman kalpleri kırılabilir. Kedinin sahibine küsmesinin bir diğer sebebi de mama değişikliğinin yapılması ve yeni gelen mamayı sevmemeleridir. Kedinin ihtiyaçlarına göre farklı mamaları tüketmeleri gereke bilir. Bu gibi durumlarda mamalarını değiştirmek gerekecektir. 

Bir anda mama değiştirilirse ve kedi bunu fark ederse hem mamayı yemeyi reddedecektir hem de sahibine küsebilir. Bu sebeple onu alıştırarak ve yavaş yavaş mamasını değiştirmek gerekir. Kedinin küsmesinin bir diğer nedeni de kedinin başkasına emanet edilmesidir. Kediler ne kadar özgür ruhlu canlılar olsa da aslında sahiplerine ve yaşadıkları ortama çok bağlıdırlar. Özellikle daha önceden hiç görmediği birine ya da başka bir eve emanet edilmesi kedileri küstürebilir. Hatta kedi çok hassassa ve rutin dışına çıkmaktan nefret ediyorsa bu durumda sahibine küsmekle kalmaz depresyona da girebilir. Bu sebeple farklı bir eve emanet etmek yerine başka birine kedinin yaşadığı evin anahtarını vermek ve ara ara kediyi ziyaret ederek ihtiyaçlarının giderilmesi rica edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.