Hamile Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Hamile kedi bakımı ve beslenmesi kediler hakkında iyi bir şekilde bilinmesi gereken konulardan biridir. Kediler normal yaşantılarında da ne kadar hassas canlılar olsa da hamilelik dönemlerinde daha fazla hassaslaşırlar. Bu nedenle hamile kedilerin bakımı oldukça önemlidir. Kediler hamile oldukları zaman genelde birden fazla yavru doğurur. Bu yavruların anne karnında büyüyebilmesi için ve hayata sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için kedilerin beslenmesine dikkat etmek önemlidir.

Hamile Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamile kedi bakımı ve beslenmesi nasıl olmalıdır diye bakıldığı zaman aslında ilk olarak veteriner kontrollerini kaçırmamak gerekir. Bir kedinin sağlıklı ve güçlü bir hamilelik süreci geçirebilmesi adına iç ve dış parazitlerinden tamamen arındırılmış olması gerekir. Bununla birlikte kedi hamile kalmadan önce aşı takvimine uygun bir şekilde tüm aşılarının yapılmış olması gerekmektedir. Kedilerde hamileliğin ilk haftalarında iştahta azalma görülebilir. Bu durumda kedilerin yeme sıklığı izlenmelidir ve ne kadar mama tükettiği kontrol edilmelidir. Eğer kedi gerçekten çok az besin tüketiyorsa hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmak gerekir. 

Doğuma yaklaşıldığı zaman iştahsızlık görülmesi oldukça normaldir. Kedi genital bölgesinin görülen kısmını sürekli yalıyorsa ya tahriş oluşmuştur ya da farklı bir sağlık sorunu belirtisi olabilir. Bu durumda da veterinere başvurulmalıdır. Genital bölgeden anormal ve kötü bir koku yayıldıysa yine bu durumda veteriner hekime danışmak gerekir. Aynı zamanda kedinin idrarında kan olup olmadığını da düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Kedinin hamilelik sürecini başından beri takip eden bir kişi doğum süresinin ne zaman olduğunda bilmelidir. Kediler genel olarak doğumun kolay geçebilmesi için 1- 2 gün önceden yemek yemeyi keserler. Aynı zamanda doğuma yaklaştıkları zaman bozulur vücut ısısı düşer. Genital ve göbek bölgesini sıklıkla yalamaya başlar bu durumda veteriner hekime götürebilir. Kediye kendini iyi hissedebileceği ve yavrularını sağlıklı bir şekilde doğurabileceği bir alan oluşturmalıdır. Bu alana battaniye ve çarşaf konula bilir. Annenin doğumuna 1- 2 gün kaldıysa bu alan içerisine yerleşir. Doğum da yaklaşık olarak 36 saat sürer.

Hamile Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hamile kedi bakımı ve beslenmesi konusunda beslenme çok önemlidir. Kedi bu süreçte doğru bir şekilde beslenmelidir. Kediler hamileliğinin 6. haftasında normal beslenmesinden yaklaşık %25 daha fazla beslenmelidir. Aynı zamanda beslenme çeşidi de daha çok protein açısından zengin olmalıdır. Kedinin tükettiği mamalar içerisinde kalsiyum miktarları yüksek olmalıdır. Hamile kedi mamaları bu süreç için tercih edile bilir. Fakat veteriner hekimle görüşerek nasıl bir mama alınması konuşulabilir. Bu süreçte kedilere yavru kedi maması da verilebilir. Yavru kedi mamalarının içerisinde gelişme çağında olan bir kedinin ihtiyacı olan her besin öğesi bulunur. Hamile kedilerin de bu süreç içerisinde ihtiyaç duydukları ger besin yavru kedi mamaları içerisinde yer alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.