Kediler Neden İshal Olur?

Kediler neden ishal olur konusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Çünkü kedilerde ishal en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Kediler normalde evde yer alan kum üzerinde tuvalet ihtiyaçlarını giderdikleri için ishal oldukları zaman sahipleri tarafından çok çabuk anlaşılır. Aslında bu durum kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. İshalin yoğunluğu, sıklığı ya da kanlı olup olmaması kedilerde hastalık belirtisini gösterir. Bu durumda veteriner hekime götürerek erken tedavi yapılabilir.

Kedilerde İshal Sebepleri

Kediler neden ishal olur diye bakılacak olursa aşağıdaki maddeler gözden geçirilmelidir;

  • Kedilerde görülen ishalin en büyük sebeplerinden biri beslenmedir. Kediler rutini seven canlılardır. Beslenmelerinde gerçekleşen anlık değişimler onların ishal olmasına neden olur. Mama değişikliği, bozuk besin, sür ve süt ürünleri, çiğ et ya da softa besinleri kedilerde ishale neden olur.
  • Kedilerde ishale neden olan bir diğer etken de strese girmektir. Kedilerin yaşadığı ortam değiştiği zaman bile ishale neden ola bilir. Bu nedenle kedinin neden ishal olduğunu merak eden kişiler ev ortamında herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığına ya da eve yabancı bir canlının gelip gelmediğine göre ishalin sebebini değerlendirebilir.
  • Kedilerde parazit görülmesi de ishale sebep olur. Özellikle iç ve dış parazit aşısı olmayan kedilerde sıklıkla bu sebep yüzünden ishal görüle bilir.
  • Kedilerde görülen pek çok hastalığın bir belirtisi ishaldir. Pankreas hastalıkları, karaciğer, organ yetmezliği, salgı bezi hastalıkları, midede ya da bağırsakta oluşan tümörler kedilerin ishal olmasına sebep olabilir. Hastalık yüzünden ortaya çıkan ishal türlerinde bu durum oldukça uzun sürer ve bir türlü düzelmez. Hastalığın ilerlemesine göre ise ishalde kan görülebilir. Bu durumda mutlaka zaman kaybetmeden en yakındaki veterinere götürmek gerekir. Veteriner hekim kontroller sonucunda kedinin hastalığını bulup tedaviye başlayacaktır.
  • Kedinin ilaç ya da zehir yutması sonucunda ishal olur. Bu ishal genelde kanlı bir şekilde gelir. İshalde çok fazla kan görüldüğü zaman veteriner hekime götürülmelidir. Gerekli tedaviyi hekim yapacaktır.
  • Bağırsakta görülen bakteriler, virüsler de ishale sebep olan durumlardır.

Kedilerde İshalin Tedavisi

Kediler neden ishal olur konusuna açıklık getirildiyse ishalin tedavisine bakılmalıdır. Kediler ishal olur olmaz veteriner hekime götürmek doğru olmaz. 24 saatten daha fazla sürüyorsa ve ishalde ara ara kan görülüyorsa bu durumda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir. 24 saatten az olan ishallerde kedinin mamasını değiştirmek gerekir. Fakat bu değişim aniden olmamalıdır. Ani değişimler de ishale sebebiyet verebilir. Kediler ishal oldukları zaman ona patates, beyaz pirinç, yağsız ve haşlanmış tavuk verilebilir. Bu sindirimini biraz daha rahatlatacaktır. Kedilerin vücudu ishal sırasında oldukça susuz kalır. Bu nedenle bolca su içirilmelidir. Kediler ishal oldukları zaman veteriner hekime başvurmadan hiçbir şekilde ilaç verilmemelidir. İlaç kedilerde yan etki yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.