Çocuklarda Hayvan Sevgisinin Önemi 

Çocuklarda hayvan sevgisinin önemi pek çok uzman tarafından her zaman altı çizilen bir konu olmuştur. Çocukların hayvanlarla ve doğal yaşamla iç içe büyümeleri onların hayatta daha emin bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. Hayvanlarla büyüyen bir çocukta doğal olarak hayvan sevgisi de fazla olur. Bu da kişisel ve sosyal olarak çocukta pek çok açıdan gelişim gösterir. 

Çocukların Hayvan Sevgisi Sayesinde Korkusuz Olması 

Çocuklarda hayvan sevgisinin önemi yapılan araştırmalara göre hayvan sevgisinin duygular üzerinde pek çok etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren hayvanlarla sosyalleştiği zaman onlara karşı daha korkusuz olurlar ve onlara sevgiyle yaklaşırlar. Anne babalar bu konuda biraz daha tereddütlü olsa da çocuğun psikolojik sağlığını olumlu etkilediği kanıtlanmış bir durumdur. Aileler evlerde evcil hayvan beslemese bile kendi çocuklarına hayvan sevgisini aşılayabilir. Sokakta bulunan canlılar ise bu yola gider.  

Çocukların sokaktaki hayvanları sevebilmesi için ailelerinin de o hayvanları sevmesi ve bunu belli etmesi gerekir. Çünkü çocuklar ne olursa olsun büyüme çağında anne ve babasını taklit eder. Eğer ebeveynlerinden biri sokaktaki hayvana korkuyla yaklaşırsa, çocukta korkacaktır. Ve bunu unutmayacak olan çocuk ilerleyen yaşlarında da hayvanlara karşı bir korku besler. Bu nedenle bir çocuğu sokak hayvanlarına alıştırmak için öncelikle anne ve babanın korkmayacağı canlılara yönelmek gerekir. Sokakta yaşayan hayvanlara düzenli bir şekilde yemek vermek, onlara sevgi ve ilgi göstermek de çocuklardaki hayvan sevgisini artırır. Buna yönelik olarak korkular aşılmış olur. 

Hayvan Sevgisinin Çocuklarda Önemi 

Çocuklarda hayvan sevgisinin önemi genel olarak aşağıdakiler gibi sıralanmaktadır; 

• Bir çocuk evdeki hayvan ile büyüyorsa doğal olarak onunla oyun oynar, onunla birlikte koşturur ve sürekli olarak temas halinde bulunur. Bu da çocuğun fiziksel gelişimine oldukça katkıda bulunmaktadır.  

• Hayvanın hareketlerinin bir çocuk tarafından gözlemlenmesi ve hayvanın duygusuna eşlik edebilmesi gelişim çağında olan bir çocuğun duygusal gelişimine oldukça katkıda bulunur.  

• Bir çocuk, hayvan ile birlikte geziyorsa ona karşı bir sorumluluk alır. Bununla birlikte hayvana mama ve suyunu vermek de onun için bir sorumluluk olur.  

• Aynı zamanda bir hayvanla beraber büyümek sosyalleşmede etkilidir.  

• Çocuğun tek tür hayvan değil de farklı türden hayvanları görmesi onun zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Hayal gücünü geliştiren bir durumdur. 

• Çocuk hayvan sevgisi kazanırsa daha dışa dönük ve özgüvenli bir birey olur. Akranlarla iletişime geçerken kendisini daha kolay ifade edebilir.  

• Hayvan sevgisi olan bir çocuk büyüklerine, akranlarına, canlılara hatta cansızlara oldukça uyum sağlar. Bu çocuklar kendilerini daha az yalnız hisseder.  

• Çocuk köpeğin bakımını yapıyorsa, onunla oyun oynuyorsa, yani kısacası evcil hayvanının sorumluluğunu alıyorsa hayvanlara karşı bir fobisi oluşmaz. Genel olarak çocukların hayvan fobisi çok küçük yaşlarda yaşadığı travmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.  

• Hayvan sevgisi olan çocuklarda merhamet duygusu daha fazladır.  

• Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklar dünyadaki diğer canlılara da oldukça saygı duyar ve onları sevmeyi öğrenir.  

• Hayvanın bakımını üstleniyor olması bir çocuğun öz saygısını ve özgüvenini artırır. Özellikle evde evcil bir hayvan olması aile içi iletişimi de oldukça kuvvetlendirir. Aile içindeki paylaşımcı davranışların ve iş birliğinin atmasını sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.