Kedilere Ne Kadar Yaş Mama Verilmeli?

Kedilere ne kadar yaş mama verilmeli sorusu tüm kedi sahiplerinin aklında yer ediniyor. Yaş mamalar diğer kuru mamalardan farklı olarak yeterli düzeyde su miktarı içerdikleri için özellikle az su içen ve hatta hiç su içmekten hoşlanmayan kediler için uzman veteriner hekimler tarafından sık sık öneriliyor. Yaş mamalar kedilerin vücudunda son derece önemli olan sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve yeterli proteinin alınabilmesinde de büyük rol oynuyor. Aynı zamanda çeşitli lezzetlerde sunulan bu yaş mamalar haliyle kediler tarafından kuru mamalara oranla daha fazla seviliyor. Kedilerin aynı zamanda böbrek ve idrar yolunu da iyi bir şekilde çalıştırmayı destekleyen yaş mamalar kedilerin boşaltım sisteminin de düzgün çalışmasına yardımcı olur. 

Kedinize uygun ölçülerde ve doğru zamanlarda yaş mama vermek görevi ise siz sahiplere düşüyor. Çünkü kedilerin beslenme düzenleri oluşturulurken doğal olarak pek çok faktör göz önünde bulunduruluyor. Bu nedenle sizler bilinçli sahipler olarak kedinizin kilosunu, hareketlilik süresini, kısır olup olmama noktasını ve de büyüme süreçlerini dikkatlice göz önünde bulundurarak bir beslenme düzeni ayarlamalı ve uygulamaya koymalısınız. Bu beslenme düzenini ayarlama aşamasında bir veteriner hekim kontrolünde bu düzeni kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Uygun ölçülerde ve koşullarda yaş mama verilen kediler böylelikle son derece sağlıklı ve düzenli beslenmeyi seven kediler olurlar. Bu durum da siz sahiplerin mutluluğuna mutluluk katar.

Kedilerin Kalori İhtiyacını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kedilerin ne kadar yaş mamaya ihtiyacı var, kedilere ne kadar yaş mama verilmeli konularında bu ihtiyacı belirleyen pek çok faktörün bulunduğu bilinmelidir. Kedinizin ırkı ve kedinizin kilo oranı bu faktörler arasında bulunur. Az kilolu ve güçsüz bir kedi doğal olarak daha çok kaloriye ihtiyaç duyacakken kilosu normal oranlarda veya normal oranların üzerinde olan kediler daha az kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Bunun yanında kedilerin fiziksel aktivitelerde bulunma durumu ve kedilerin yaşı da yaş mama miktarını belirlemede büyük ölçüde rol oynar. Sürekli hareket halinde ve sürekli oyun oynama isteğinde olan, bunu günün genelinde gerçekleştiren kediler haliyle yoruldukları için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarken sakin, uykuya daha düşkün kedilerde bu kalori ihtiyacı miktarı değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda kısırlaştırma operasyonu geçirmiş bir kedi hormonal durumları ile de birlikte daha az kalori ihtiyacında bulunurken henüz kısırlaşma operasyonu geçirmemiş olan kediler yine aynı şekilde hormonlarından dolayı daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır.

Kedilere Karışık Mama Vermek Doğru Olur mu?

Kedinizin yalnızca yaş mama yemesini sağlıklı bulmuyor ve kuru mama ile birlikte vermeyi düşünüyorsanız kedilere ne kadar yaş mama verilmeli sorusunu merak etmeniz de oldukça doğaldır. Yaş mamalar tek başına kedilere verildiklerinde her ne kadar pek çok yararları bulunsa da kedilerin doyma hissiyatı yaşanmasında kuru mamalar kadar yeterli değillerdir. Kedilere yaş mama ve kuru mamayı karıştırarak vermeniz herhangi bir soruna yol açmayacaktır fakat sizlerin bu karıştırma aşamasında kalorileri iyi hesaplaması ve buna göre bir karışım gerçekleştirmesi gerekecektir. Aksi taktirde karışık mamadan kediniz istediğiniz verimi alamayacak, bütçeniz de buna bağlı olarak sarsılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.