Kediler Günde Kaç Gram Mama Yer?

Kediler günde kaç gram mama yer kedi severlerin merak ettiği bir konudur. Kedilerin sindirim sistemleri diğer canlılardan daha farklıdır. Yemek yiyebilme kapasiteleri yavruluk döneminden başlayarak yetişkinlik ve yaşlılık sürecine kadar belirli oranlamalarla devam eder. Olduğundan az ya da fazla sunulan yiyecekler hasta olmalarına, bağışıklığının azalmasına ve dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara açık hale gelmelerine neden olacaktır. Bu nedenle kedinin yaşına ve ağırlığına göre belirli oranlarda mama vermek gerekir.

Kedilerde Mama ile Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kediler günde kaç gram mama yer sorusu üzerine basit bir hesaplama yapılabilir. Kedilerin bakım sürecinde belirli aşamaları bulunur. Bu aşamalarda vücudun denge kaybını engelleyebilmek için doğru oranlarda mama takviyesi yapılması gerekmektedir. Düzenli bakım ve hijyen bulunan ortamda sağlanması oyun, uyku ve beslenme düzeninin belirli bir rutinde ilerlemesi hasta olmamaları için önemli olmaktadır. 

Evcil hayvan olarak evde bakımı sağlanan kedinin yemesi gereken günlük mama oranı belirlenirken kedinin ağırlığı üzerinden bir oranlama yapılmalıdır. Bu oranlama üzerinden her öğünde verilmesi gereken mama miktarı ortalama olarak belirlenmiş olacaktır. Rakamlar genel üzerinden bir ortalama ele alınarak sunulmaktadır. Her kedinin sindirim sistemi, bünyesi ve yeme kapasitesi birbirinden farklı olacağı için sürecin gözlemlenmesi ile daha doğru bir planlama yapılabilir.

Bir kedinin yemesi gereken mama değerini belirlemek için vücut kilosu belirlenir. Eğer vücut ağırlığı 1.5 ile 2.5 kilo arasında ise yaklaşık olarak 25 ile 30 gram arasında mama yemesi uygundur. Kedinin vücut ağırlığı 2.5 ile 4.5 kilo arasında ise yemesi gereken günlük mama oranı 35 ile 50 gram arasındadır. Kedinin vücut ağırlığı 4.5 ile 6.5 kilo arasında ise yemesi gereken mama miktarı günlük olarak 55 ile 70 gram arasındadır.

Yavru ve Yetişkin Kedilerde Beslenme Düzeni

Kedilerin günlük olarak tüketmeleri gereken mama oranı belirlenirken belirli kriterler göz önüne alınır. Genel olarak vücut ağırlığı üzerinden bir planlama yapabilmenin mümkün olması söz konusudur. Bunun yanı sıra yenecek miktarının belirlenmesinde kedinin yaşı, gün içerisindeki aktivite oranı, sağlık durumu, yediği yiyeceklerin çeşitliliği, beslenmeye olan düşkünlüğü, tamamen ev kedisi mi yoksa dışarıda yaşayabilen bir kedide olup olmadığı süreçte göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasındadır. Tüm süreçler dikkate alındığı halde kedinin yemek yeme düzeni sürekli değişiyor ve iştahında azalmalar yaşanıyorsa uzman bir veterinerden bu konuda destek almak gereklidir.

Kediler günde kaç gram mama yer konusu istatistik veriler ile ele alınmaya çalışıldı. Süreçte bir kedinin yeme oranı belirlenirken farklı kriterler etkin olmaktadır. Kedinin farklı bir ırka mensup olması yavru, yetişkin veya yaşlı olması yemek süreçlerinde öğün miktarlarını etkilemektedir. Sunulan tablodaki rakamlar bu nedenle herkesi için aynı olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.