Kediler Köpek Maması Yer mi?

Kediler köpek maması yer mi sorusunun yanıtı olarak konuya olumlu bakabilmek mümkün değildir. Kedi ve köpekler yaratılıştan itibaren farklı fizyolojik donanımlara sahip olan ve farklı ihtiyaçları bulunan canlılardır. Her iki tür kendi içlerinde bulunduğu özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle bakımları ve beslenmeleri doğrultusunda belirli farklılıklar görülmektedir. Mide ve sindirim problemleri başta olmak üzere psikolojik ve fizyolojik durumları da bu farklılaşmadan ötürü görülmektedir. Süreç içerisinde sağlıklı bir kedi köpek mamasını yiyebilir mi, yediği zaman vücudunda herhangi bir huzursuzluk problemi oluşur mu veya zehirlenir mi gibi sorulara yanıt verilmesi önemlidir.

Kedilere Köpek Maması Verilebilir mi?

Kediler köpek maması yer mi konusu üzerine oluşan merak kediye köpek maması vermeden önce sağlıklı bilgiler ışığında net bir şekilde açıklanabilir. Kedinin normal şartlarda yiyebileceği çok çeşitli ürün kategorisi bulunur. Bunlar meyve ve sebze türleri olmakla beraber satın alınan yaş veya kuru mamalar, konserve mamalar olabilir. Evde bulunan yiyeceklerle de beslenebilen kedi; kavun, yaban mersini gibi meyveler ile fasulye, kabak, bezelye, ıspanak, havuç gibi sebzelerle beslenebilir. Her ne kadar etobur canlılar olarak bilinse de kediler tahıl ürünlerine karşı bir düşkünlüğü bulunur. Et ve et ürünleri, yumurta ve sindirimini yapabileceği süt ürünleri, tahıllı ve sebzeli meyveler sıklıkla beslendiği besin öğeleridir.

Bazı durumlarda köpeklere kedi maması vermek bir problem oluşturmaz. Ancak bunun da belirli bir sınırı bulunmalıdır. Bazen kedi maması yiyen bir köpekte aşırı kilo alma durumunu gözlemlenebilir. Bu da sağlık problemlerine neden olacaktır. Bu durum kediler için söylenemez. Kediler köpek maması yiyerek bütün yaşamlarını sürdürebilecek canlılar değillerdir. Köpek maması içerisinde bulunan farklı asit maddeleri kedilerin sindirim sistemine zarar vermektedir.

Kedi Köpeğin Mamasını Yer mi?

Kediler yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için köpek mamasını yediklerinde bu onların vücutlarına önemli bir problem oluşturabilir. Köpek maması içerisinde taurin eksikliğine neden olacak farklı yağ oranlarına sahip asitler bulunur. Kedinin doğal süreç içerisinde yediği mamadan amino asit dengesini sağlaması gerekir. Bu madde köpek maması içerisinde bulunmaz, yetersizdir. Bundan kaynaklı olarak kedi bu yağ asidini kendi kendine üretemeyeceği için ihtiyaç duyar ve bu ileri boyutta ölüme neden olabilecek bir kalp rahatsızlığına kadar götüren bir etkiye neden olur. 

Köpek mamalarının çoğu kedi mamalarında bulunan proteinleri içermez. Özellikle kediler bağışıklığını sürdürebilmek için A vitaminine ve yüksek protein içeren ürünlere ihtiyaç duyarlar. Köpek maması içerisinde bu maddelerin hiçbiri bulunmaz veya yetersiz olarak bulunur. Bu durum kedinin uzun vadede istenen şekilde beslenebilmesine engel olacaktır. Kediler köpek maması yer mi konusunu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreç içerisinde kediye tek seferlik sunulan köpek maması herhangi bir zarar vermez. Her ne olursa olsun kedinin yiyebileceği, sindirebileceği ve kendisini daha sağlıklı hissedebileceği bir mama ile beslenmesinin gerekli olduğu da unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.