Dişi Kedi mi Erkek Kedi mi Sahiplenmeli?

Dişi kedi mi erkek kedi mi sahiplenmeli konusu özellikle kedi sahiplenmek isteyen hayvan severlerin merak ettikleri bir sorudur. İlk defa kedi besleyecek olan ve bu sebeple hangi türde bir kedi alması gerektiği üzerine düşünen pek çok kişinin erkek kedilerin ve dişi kedilerin özelliklerini bilmesi önemlidir.

Kedi Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilir?

Dişi kedi mi erkek kedi mi sahiplenmeli kediler sahiplenirken dikkat edilmesi gereken belirli özellikleri bulunur. Bunlar kedilerin olaylara karşı bakış açısını da ortaya koyar. Bazı kediler çok agresif olabilirken bazıları daha uysal, sessiz olabilir. Dişi kedi ve erkek kedinin kısırlaştırmadan önceki süreci ve sonraki süreci oldukça farklıdır. Kısırlaştırılan bir erkek kedi daha uysal ve sakin hale gelirken dişi bir kedinin ise karakterin de ciddi bir değişiklik olmazken hastalıklara karşı daha dirençli hale geleceği için ömrü daha da uzar.

Normal şartlarda her iki cinste yaşadıkları ortam da belirli bir düzen olmasını ister. Kedinin mama kabı, su kabı, kedi kumu ve yatağı hep aynı noktada bulunmalıdır. Düzende ani ve sık değişiklikleri sevmeyen kedilerin bu yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle dişi kediler bu tarz farklılıklardan pek hoşlanmazlar. Erkek kediler yapıları gereği böyle bir düzensizliğe karşı daha çabuk adapte olabilirler.

Dişi kedi mi erkek kedi mi sahiplenmeli konusuna her iki cinsin ergenlik dönemi üzerinden inceleme yapılabilir. Erkek kediler kızgınlık döneminde daha agresif ve huysuz hale gelirler. Evde kendilerini kapana kısılmış hissederler. Sürekli dışarı çıkma eğilimindedirler. Burda amaç hem dişi bir kedi bulmak hem de hem cinslerine gövde gösterisi yapmaktır. Üzerlerinde bulunan kızgınlığı dışarıdaki kedilere sataşarak atmaya çalışırlar. 

Dişi kediler ise kızgınlık döneminde diğer dönemlerde göre daha çok ilgiye aç hale gelirler. Sahipleri hep sevsin ve ilgi göstersin isterler. Yine de bu süreçte dışarı çıkma eğilimindedirler. Yalnız süreç erkeğe göre daha kolaydır. 

Bu dönemde her iki cinste kendi kokularını etrafa bırakma eğilimindedirler. Bu sebeple sürekli olarak evin farklı köşelerinde kedi tuvaleti ile karşılaşılabilir.

Dişi Kedi ve Erkek Kedi Arasındaki Farklar

Her ne kadar yaklaşımları ve görünüşleri aynı gibi gözüksede erkek ve dişi kedilerin hayata bakış açıları oldukça farklıdır. Dişi kediler daha evcimen bir yapıya sahiplerdir. Sahibi ile oynamayı ve ev ortamında vakit geçirebilmeyi oldukça severler. Bu konfor alanı olarak görülen ev ortamında sakinliği sağlar. Erkek kediler ise tam tersi sürekli bir sokağa çıkma isteği bulunmaktadır. Burada oluşan bu farkın en önemli etkisi dişi kediler güvenlik yönüyle kendilerini riskte hissederler.  Dişi kedi mi erkek kedi mi sahiplenmeli konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Her iki cinste de belirli dönemlerde farklı semptomlarla karşılaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.