Kediler Sütten Ne Zaman Kesilir?

Kediler sütten ne zaman kesilir sorusu yavru kedi sahiplenmek isteyen kişilerce merak edilyor. Çünkü yavru kediler belli yaşa kadar annelerinin sütünden faydalanmaları gerekir. Anne sütünden erken kesilen kedilerin yetişkinlik dönemlerinde pek çok hastalık oluşabilmektedir. Kedi sahipleri de bu sebeple yavru kediyi evlerine alabilmeleri için yaşı beklerler.

Kedilerde Anne Sütü

Kediler sütten ne zaman kesilir konusu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü kediler doğduktan sonra bir süre anne sütüyle beslenmesi gerekir. Kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için anne sütüne ihtiyaçları vardır. Anne sütü içerisinde bulunan maddeler kedilerde bağışıklık sistemini oldukça artırır. Anne sütünü düzenli bir şekilde alan kediler yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de oldukça yüksek bağışıklık sistemine sahip olurlar. Bu nedenle annenin sütü doğal bir şekilde kesilene kadar kedileri annelerinden ayırmamak gerekir. 

Kediler doğduktan sonra doğal şartlar altında 4 ila 8 hafta aralığında anne sütünden kesilebilirler. Sütten kesilme durumu ise her kedide farklı dönemde meydana gelir. Kediler doğduktan sonra ilk 4 hafta anneleriyle zaman geçirmeye ve onlara yakın durmaya çalışırlar. Bununla birlikte dünyayı da keşfetmeye başlarlar. Kedilerin ilk dört haftalık dönemi beslenme ve dünyaya uyum ile geçer. Kediler anne sütünü düzenli bir şekilde emer ve beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Anne sütü içerisinde bağışıklık sistemini artıran antikorlar bulunur. Anne sütünden kesilmek zorunda kalan kediler ise bazı mamalar ile anne sütü içerisinde bulunan maddeleri almaya çalışır.

Anne sütünün içerisinde bulunan antikorlar kedileri olası hastalıklardan da korur. Sadece yavru olduğu dönemlerde de değil yetişkinlik dönemini de sağlıklı geçirirler. Kedilerin en sağlıklı ve doğal bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları için anne sütü içmelidir. Kedilerde görülen diyabet, gençlik hastalığı, obezite gibi hastalıklar anne sütü sayesinde önlenebilir ya da daha çabuk atlatılabilir.

Kedilerin Sütten Kesilmesi

Kedilerin annesi hayattaysa daha yaşları dolmadan annelerinden ayırmak doğru bir davranış değildir. 4 ila 8 hafta aralığında olsa da kediler ilk üç ay anneleriyle beraber olmalıdır. Bu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkileri oldukça olumludur. Kediler sütten kesilse bile annelerinden hala eğitim alırlar. Bu da onları hayata daha çok hazırlar. Zararlı şeylerden uzak durmak, kumu kullanmayı öğrenmek gibi davranışlar anne kediler tarafından öğretilir.

Kediler sütten ne zaman kesilir diye bakılırsa 4- 8 hafta arasında olduğu her kedi için geçerli olacaktır. Kediler sütten kesildikten sonra aniden antikor seviyeleri azaldığı için özellikle hastalıklara karşı dayanıksız bir hale gelirler. Bu süreçte kedilerin bulunduğu ortam ısısı uyumlu olmalı ve beslenmeleri düzenli olmalıdır. Bununla birlikte uyku süreçleri de düzenli olmalıdır. Özellikle bu sürede kedilerin uykudan uyandırılmamasına özen gösterilmelidir. Anne sütü dışındaki normal besinlere alıştıktan sonra kediler de daha düzgün bir hayata geçiş sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.