Kedimi Her Gün Tarıyorum, Sorun Olur mu?

Kedimi her gün tarıyorum, sorun olur mu sorusu kedi severler tarafından merak ediliyor. Kedinin biyolojik olarak sahip olduğu tüyleri farklı etkenlerden dolayı zamanla dökülmeye başlar. Kedi tüyündeki dökülme oranı arttıkça bu konuda ne yapılabilir sorusu gündeme gelir.

Kediler Kaç Günde Taranmalıdır?

Kedimi her gün tarıyorum, sorun olur mu kedilerin gittikçe artan tüy dökülmesi problemine karşı özel olarak üretilmiş taraklar sayesinde çözüm sunulmaktadır. Belirli aralıklarla kedi tüylerinin taranması ve tarandıktan sonra oluşan tüy öbeklerinin bir poşette toplanıp çöpe atılması gerekir. Süreçte kedinin tamamen türlerine yitirmesine engel olabilmek için düzenli olarak taraman faaliyetinin gerçekleştirilmesi gerekir. Süreç içerisinde kedi dengesiz beslendiğinde elde edemediği vitamin ve minerallerden kaynaklı olarak bölgesel olarak tüy dökülmeleri ile karşılaşılabilir. Bu anlamda pek çok sağlık problemi kedinin tüy dökmesinin bir sebebidir. Kedi hassas bir varlıktır. Örneğin; Çeşme suyu farklı mineraller içerdiği için kedinin vücuduna pek de uygun değildir. Temiz, arındırılmış ve sürekli tazelenen bir su kedinin sağlığı için faydalıdır.

Kedilerdeki tüy dökülmelerinin azaltılabilmesi için düzenli aralıklarla tarama işleminin yapılması gerekir. Özel olarak üretilen ve piyasada kediler için oldukça uygun fiyatlı tarama aletleri kullanılabilir. Üretilirken özellikle dökülmeye yakın ve gevşemiş olan tüylerin toplanmasını sağlamaktadır. Tüy toplama işlemi kedinin ileri boyutlu oluşacak kellik problemi ve yutkunduğu tüylerden kaynaklı olarak midede topak oluşumunu engeller. Bu kedinin rahat bir şekilde nefes alabilmesini de sağlar.

Kedimi her gün tarıyorum, sorun olur mu konusu ortaya konan verilere bakıldığında herhangi bir problem teşkil etmediği gözükmektedir. Ancak en doğru olan tarama şekli üç günde bir yani haftada iki kereye denk gelecek şekilde yapılan taramalardır. Bu taramaların toplam 10 ile 15 dakika arasında olması yeterlidir. Eğer kedilerin mevsimsel olarak hava koşullarından etkilendiği tüy dökme zamanında denk geldiği bir süreç bulunuyorsa bu zaman diliminde tarama sıklığı daha da arttırılabilir.

Kedileri Her Gün Taramak Zararlı mıdır?

Kedimi her gün tarıyorum, sorun olur mu konusu üzerine pek çok kişi sanıldığının aksine doğru bilinen yanlış bilgilerle hareket eder. Kedilerin düzenli olarak taranmasında herhangi bir problem olmaz. Bu aksine kedinin midesinde kedi yumaklarının birikmesinin önüne geçer. Tabii bu süreç haftada iki kere yapıldığında yeterli olacaktır. Önemli olan haftalık tarama sürelerinin unutulmaması ve geciktirilmemesidir. 

Piyasada kediler için üretilmiş farklı boyutlarda tüyleri taramaya yarayan kedi tarakları bulunur. Bunu bir düzende yapabilmek en önemlisidir. Bazı kedi türleri ise daha sık taranmalı ve tüy dökme süreci ancak bu şekilde kontrol altına alınabilir. İran kedisi farklı bir yapıya sahiptir. Düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. Kedinin tüyünde ve deri alanında oluşabilecek hastalıklara ancak zamanında yapılan tarama faaliyeti etki edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.