Kedimi Eve Nasıl Alıştırabilirim?

Kedimi eve nasıl alıştırabilirim sorusu yeni kedi sahiplenenler için önem taşıyor. Kediler diğer varlıklara göre daha çok insan canlısı ve ev ortamına ayak uydurabilen canlılardır. Fakat yeni sahiplenilen hayvan barınağından alınan veya yeni bir eve geçecek olan kedinin alışma süreci biraz zaman alabilir. Böyle bir durumda ne yapılması gerektiğine dair alternatif bilgiler işinize yarayacaktır.

Yeni Sahiplenilen Kediyi Eve Alıştırma Süreci

Kedimi eve nasıl alıştırabilirim konusu yavru kedilerde ve yetişkin kedilerde farklı olarak ele alınabilir. Özellikle yavru kedilerin sahibi ile ilk tanışma aşaması onları tedirgin ve stresli hale getirebilmektedir. Annesinden ilk ayrılışının sürecinde ilk defa gideceği sahibi ve alışması gereken yeni bir evi bulunur. Onun için büyük bir kaygı durumudur. Bazı kediler önceden sahiplenilmiş ve barınaklara bırakılmış olabilir. Bu onlar için bir travmadır. Yeni bir evde sahibine alışması daha zor olacaktır. Eski alışkanlıklarını bırakarak yeni sürece adapte olması da belirli bir zamanı alır. Kedinin sevebileceği mama türü tespit edilmeli. Bunun yanında hoşlanacağı oyuncaklar bulunduğu ortama getirilerek samimi bir bağ kurulmaya çalışılabilir. Ara ara verilen ödül maması daha çabuk alışmasına etki edecektir.

Kedimi eve nasıl alıştırabilirim sorusu yeni bir eve taşınan ve kedisi bulunan kişilerin merak ettikleri ve araştırdıkları bir konudur. Yeni bir ev ortamına giren kedi kendini huzursuz hisseder. Burada bulunan odalara ve eşyalara alışması da belirli bir zaman alacaktır. Tabii ki bu süreçte bazı kediler daha hızlı bir şekilde adapte olabilmektedir. Yeni taşınılan ev ortamında hemen kediye uygun bir alan yapılmalı ve bu düzende daha rahat alışması sağlanmalıdır. Her oda bu süreçte tek tek tanıtılmalı ve odaya alışma süreci gerçekleştiğinde diğer odalara geçmesine izin verilmelidir. Eski evinde bulunan yatağı, mama kabı ve su kabı gibi çeşitli oyuncaklarının bulunduğu alan oluşturularak yeni yere alışması hızlandırılabilir. Kendini kaygılı hissedeceği için dar alanları ve kuytulara kaçmak isteyecektir. Bir süre bu tarz tavırlarına normal karşılamak önemlidir. 

Yeni Eve Alışmada Kedi için Yapılacaklar

Yeni eve taşınırken kediye özel bir alan sunulmalıdır. Oldukça hassas ve kaygılı olduğu bu süreçte ona güven sunabilecek bir oda ayırmak kaygı durumunu azaltacaktır. Yeni yere taşınma söz konusu olduğunda öncelikle kediyi o eve götürüp ortamı alıştırmak ani bir şekilde tüm eşyaların yerleştirilerek gösterilmesinin yerine daha uygun olacaktır. Bu oluşabilecek ani gürültü ve kalabalıktan etkilenmesine de engel olur.

Huzursuz olacağı için cam ve kapılara yönelik bir hamle gerçekleştirebilir. Bu süreçte güvenli bir ortamda olduklarından ve cam ve kapıların kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Kediler bulundukları ortamda tanıdıkları kokuları duymaktan hoşlanırlar. Bu nedenle eski eşyalara ve size dair eşyalar yeni eve götürülebilir ve ortama daha çabuk alışması sağlanabilir. Bu yeni sahiplenilen kediler için de geçerlidir. Önceden çok sevdikleri bir örtü oyuncak bulunabilir. Bunlar yasaklanmamalı ve sahiplenirken özellikle sorularak alışma süreci daha kolay hale getirilebilir.

Kedi eski evinde belirli bir rutin oluşturulmuşsa yeni geçeceği evde de yine aynı saat aralıklarında aktivitelerine devam ettirilmelidir.

Kedimi eve nasıl alıştırabilirim konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte yapılabilecekler kedinin durumuna göre tek tek belirlendi. Tüm çözüm yolları denendiği halde aylar geçmesine rağmen kedi eve ve size alışamıyorsa bu durumda farklı bir problem olduğu ve bir destek gerektiği anlamına gelir. Uzman bir veteriner ile sürecin devam ettirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.