En Hırçın Kedi Irkları ve Özellikleri

En hırçın kedi ırkları ve özellikleri kedi sahiplenmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. İlk defa bir kediye bakacak olanlar hırçın kedileri almamaya özen göstermelidir. Hem kedinin hem de insanın birbirine alışması için daha uysal ev kedilerini seçmek daha önemlidir. 

Savannah 

Savannah kedisi, asil duruşu ve leoparı andıran görünüşü ile harika bir görüntüye sahiptir. Tüylerinin eşsiz görüntüsünün altında güçlü ve atletik kılan uzun, kaslı vücuda sahiptir. Kalabalık içerisinde eşsiz görünümü ile tüm dikkatleri üzerine çeker. Bu kedi suyla oynamayı çok sever. Özellikle musluk altında çok fazla vakit geçiren bir kedidir. Aile fertleri ile uyum içerisinde yaşamayı başarır. Aynı zamanda yalnız kalmaktan da hiç hoşlanmayan bir kedidir. Köpekler gibi eğitilebilecek bir kişiliğe sahiptir. Etkileşimli oyunlar değilsen oldukça başarılıdır. Bununla birlikte hırçın bir kedidir ve yabancılara karşı sinirli olabilir.

Siyam Kedisi

En hırçın kedi ırkları ve özellikleri denildiği zaman akla ilk siyam kedisi gelir. Siyam kedisi hem evde sıklıkla beslenebilen hem de hırçın olduğu için kafada soru işareti bırakan bir kedi türüdür. Dünya üzerindeki en eski ırka sahip olan kedi türlerinden biridir. Göz renklerini çekiciliği sayesinde çok dikkat çeken bir dış görünüşe sahiptir. Konuşkan bir kedi olduğu için saatlerce mırıldana bilir. Aynı zamanda yeni arkadaşlıklar kurmayı çok sever. Aile bireyleriyle beraber oyun oynamaktan çok hoşlanır. Mutsuz ya da mutlu olduğu zaman konuşarak bunu karşı tarafından bildirmeye çalışır. Bununla birlikte yalnız kalmaktan hiçbir zaman hoşlanmazlar. Öğrenme kabiliyetleri yüksek olan bir kedi cinsi olarak bilinir. Diğer evcil hayvanlar ile huzurlu bir ortam içerisinde yaşayabilir. Özellikle çocuklara top oynamaktan çok hoşlanır.

Maine Coon

Hırçın olan bir diğer kedi türü de Maine Coon’dur. Yaşlı bir kedi cinsi olarak bilinir. Dünyanın en havalı ve en popüler kedileri arasında yer almaktadır. Dış görünümlerinin büyüleyici olması ile birlikte kaslı vücut yapısına da sahiptir. Bu görüntü de onlarda güç yaratmaktadır. Olgunlaşma süreci uzun süren bir kedidir. Bununla birlikte oldukça da sağlıklı bir kedidir. Aile fertleri ile birlikte sevgi dolu, oyuncu ve samimi kişiliği onu daima enerjik kılar. Aynı zamanda köpek gibi sokaklarda dolaşmaktan da büyük zevk alırlar. Aile içerisinde diğer evcil hayvanlarla anlaşma özelliği de bulunur. 

Habeş Kedisi

En hırçın kedi ırkları ve özellikleri araştırıldığı zaman insanların karşısına çıkabilecek bir diğer tür de Habeş kedisidir. Habeş kedileri atletik, şık bir görünüme sahiptirler. Bununla birlikte harika bir kişilikleri vardır. Nazik gözleri ve büyük kulakları ile vahşi bir görüntüye sahiptir. Doğa ile iç içe olmayı severler. Sevdiklerine karşı çok sevecen davranırlar fakat yabancı kişilere ve hayvanlara karşı oldukça hırçın davranışlar sergileyebilirler. Bununla birlikte genetik olarak bazı cilt problemleri de görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.