Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Faydaları

Yetişkin kedi sahiplenmenin faydaları aslında oldukça çoktur. Yavru kediler insanlara daha sempatik gelse de yetişkin ya da yaşlı kedi sahiplenmenin avantajlarını bilmezler. Aslında yetişkin bir kediyi sahiplenmenin bilindiğinden çok daha fazla faydası vardır. 

Daha Temizler

Yavru kediler yetişkin kedilere göre çok daha enerji doludur. Bu nedenle sadece sahipleriyle değil evde buldukları her şeyle oynamak isterler. Bu da ortalığı tamamen kirletir. Yavru kediler tuvalet kaplarıyla bile oynamayı sevdikleri için hem etrafı kirletirler hem de kendilerini kirletirler. Yetişkin kediler ise bu konuda çok daha titiz davranır. 

Diş Çıkarma Süreçleri Yoktur

Bilindiği üzere her canlıda olduğu gibi kedilerin de bir diş çıkarma süreci vardır. Yavru kediler diş çıkarma sürecinde önüne gelen her şeyi kemirerek dişlerini kaşımak ister. Mobilyalar, şarj kabloları, teller, ayakkabı bağları, kapı kenarları gibi yerleri ısırmaya başlar. Bu durum da evdeki eşyalara zarar verir. Kediler diş çıkarma sürecinde sahibini de ısırmak isteyebilir. Yetişkinlerde ise böyle bir süreç olmadığı için herhangi bir zarar söz konusu olmayacaktır.

Kedi Sahibi Olma Hissi Daha Net Anlaşılır

Yavru kediler küçüklüğünden beri olduğu için insanlar bir kedi sahibi olduğunu düşünmez. Adeta kediyi aileden biriymiş gibi hisseder. Fakat yetişkin kediyle daha çok sahip kedi ilişkisi vardır. Yetişkin bir kedi sahiplenildiği zaman sahibine sevgisini yavru kediden daha çok gösterir. Yavru kediler sahiplerinin ilgisini çok fazla sevmez.

Sorunlarla Daha Az Karşılaşılır

Yetişkin kedi sahiplenmenin faydaları bakılırken daha az sorunla karşılaşma da göz önünde bulundurulmalıdır. Yavru kediler yetişkin kedilere göre çok daha meraklı ve yaramaz bir yapıdadır. Bu nedenle her şeyi merak eden yavru kediler kendilerine de bu merakları yüzünden zarar verebilir. Duvara, perdelere, tezgâha tırmanmak isterler. Bu yaramazlıkları yaparken de hem kendilerine hem de ev eşyalarına zarar verirler. Yetişkin kediler çok daha sakindirler.

Uzun Süre Yalnız Kalabilirler

Özellikle eve uzun süre gelmeyen kediler yetişkin kedi sahiplenmelidir. Yavru kedinin bakımı çok daha zor olduğu için evde daha uzun süre vakit geçirilmelidir. Yetişkin kedinin maması ve suyu olduğu sürece evde sorun çıkarmadan çok daha uzun süre yalnız kalabilir.

Çocuklarla Çok İyi Anlaşırlar

Yavru kediler ve çocuklar aslında benzerdir. Karşı tarafa zarar verip vermeyeceğini düşünmeden hareket edebilirler. Bu nedenle oyun oynarken daha sert olurlar. Fakat yetişkin kedilerde aynı durum söz konusu değildir. Bu nedenle çocuklarla daha iyi anlaşırlar.

Sahiplerine İhtiyaçları Vardır

Yetişkin kediler yavru kedilere göre daha az tercih edildiği için yuva bulma konusunda daha çok sıkıntı yaşarlar. Bu nedenle aslında yetişkin kedilerin ev bakımına ve bir sahibe daha çok ihtiyacı vardır. 

Ekonomiktir

Yetişkin kedi sahiplenmenin faydaları arasında bir diğeri de ekonomik olmasıdır. Yetişkin kedilerin veteriner muayeneleri yavru kedilere göre daha az olduğu için aslında daha ekonomiktir. Özellikle aşısı, kısırlaştırma ameliyatı olan kedilerin neredeyse mamadan başka bir masrafı yoktur. Bu nedenle yavru kedilere göre daha ekonomiktir. Yavru kediler daha yaramaz oldukları için kendilerine daha çabuk zarar verirler. Bu da veteriner hekime daha sık gitmeyi gerektirir. Muayene masrafları da bu anlamda daha çok artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.