Kedilerin Stresi Nasıl Giderilir?

Kedilerin stresi nasıl giderilir konusu neredeyse her evcil hayvan sahibinin karşılaştığı konulardan biridir. Kediler normalde çok fazla strese giren canlılar olmasa da bazı durumlardan ötürü kedilerde de bu gibi sorunlar görülebilir. Kediler strese girdikleri zaman bazı davranışlarla bunu belli eder. İştahı kapanır, yerinden kalkmaz, oyun oynamak istemez. Bu gibi davranışları gösteren bir kedinin stres altında olduğu kolay bir şekilde anlaşılır. Stres altında olan bir kedinin stresini giderebilmek için de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kedi sahipleri bu durumları göz önünde bulundurarak kedinin stresini büyük oranda düşürebilir.

Güvende Olduğunu Hissettirmek

Stres altında olan bir kedi genelde evde güvenli bulduğu bir yere saklanır. Bu alanlarsa daha çok göz önünde bulunmayan yerlerdir. Stresli kedilere güvenli alan oluşturmak önemlidir. Kediler ev içerisinde yüksek yerlerde olmayı tercih ederler. Çünkü tüm evi görürler ve hâkimiyet kurduklarını düşünürler. Bu nedenle kediye pencere kenarlarına yapıştırılabilen bir kedi yatağı alınabilir.

Küçük oyunlar Oynamak

Kediler stresli olduğu zaman ne kadar oyun oynamayı reddetse de fiziksel dozu düşük olan oyunlar oynanabilir. Örneğin kedinin sevdiği bir oyuncakla yanına gitmek ya da onu az da olsa yürüyebileceği bir oyuna teşvik etmek iyi olabilir. Lazer gibi oyuncaklarla oyun oynamak stresli bir kediyi yerinden kaldırmayacaktır.

Ödül Vermek

Kedilerin stresi nasıl giderilir konusunda aslında kedilerin en çok sevdiği ödül mamalarından biri de verilebilir. Stresli kediler ne kadar yemek yemek istemeseler de bazı ödül mamalarına hayır diyemezler. Bu ödül mamasını tükettikten sonra kendini daha mutlu hissedecektir.

Beden Dilini Okumak

Kedilerin beden dilini okuyarak onların neden stresli olduğu anlaşılabilir. Bu konulara daha dikkatli davranıldığı zamansa kedinin stresi giderilebilir. Kedilerin beden dilinden tedirgin, korkmuş, endişeli, kaygılı, üzgün gibi duygular anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda kedinin yanında durarak ona sevgi ve ilgi verilmelidir. Aynı zamanda sahibinin yanında olduğunu bilen bir kedi kendini daha güvenilir hissedecektir.

Kedi Otu

Bütün kediler kedi oyu denilen bir bitkiyi çok sever. Kedi otu kedilere sakinlik ve dinginlik kazandırır. Bir süre kedinin daha mutlu olmasını sağlar. Bu otu alıp kedinin yanına konulduğu zaman otla tanışarak kendini daha iyi hissedecektir. Stresi çok büyük oranda azalmış olacaktır.

Dışarı Çıkarmak

Kediler bahçede de zaman geçirmeyi sevebilen canlılardır. Minik geziler, böcekleri kovalamak ve bahçede zaman geçirmek kedilerdeki stresi çok büyük oranda azaltır. Fakat bahçenin bulunduğu semtin sakin olması önemlidir. Gürültülü ya da başka canlıların çok fazla bulunduğu ortamlarda kedi daha fazla strese girebilir.

Sevgi ve Şefkat  

Kedilerin stresi nasıl giderilir sorusunun aslında en önemli cevabı ona sevgi ve şefkat göstermektir. Kediler sahipleri tarafından sevildiğini hissederse otomatik olarak oksitosin ve seratonin hormonları salgılanacaktır. Bu hormonlar da kedinin stresinin azalmasına yardımcı olur. Kediye sakince ve sarsmadan masaj yapmak da kendini daha iyi hissettirebilir. Bununla birlikte kediyi çok fazla sıkmamak da önemlidir. Eğer kedi o an ilgi ya da sevgi görmek istemiyorsa gider bu durumda onu darlamamak ve kendi halinde bırakmak önemlidir. Kendisini iyi hissettiğinde sevginizi göstermeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.