Kedim Kumunun Dışına Tuvaletini Yapıyor

Kedim kumunun dışına tuvaletini yapıyor sorunu aslında pek çok kedi sahibi tarafından söylenen sorunlardan biridir. Çünkü kediler yaşadıkları problemleri genelde kumun dışına tuvaletini yaparak belli eder. Kumun dışında tuvaletini yapan bir kedide yanlış giden bir şeyler olabilir. Hatta bazı durumlarda endişe yaratacak faktörler de olabilir. Bu nedenle kedinin neden kumunun dışına tuvaletini yaptığını öğrenmek gerekir. Bunun için de kedinin incelenmesi ve gösterdiği diğer semptomlarla birlikte veteriner hekime götürülmesi önem olacaktır.

Kediler Neden Kum Dışına Tuvaletini Yapar?

Kedim kumunun dışına tuvaletini yapıyor endişesi duyan kedi sahiplerinin ilk olarak kedinin neden kum dışına tuvaletini yaptığını bilmelidir. Kedinin üriner sisteminde herhangi bir rahatsızlığı olduğu zaman ya da ishal gibi bir sorunu olduğu zaman tuvaletini kumuna yapmayı bekleyemediği için dışarı yapmak zorunda kalabilir. Bunun için aslında kediyi incelemek gerekir aniden tuvalete gelen bir kedinin bulunduğu yere tuvaletini yapması üriner sisteminde bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Aynı zamanda kedinin dışkısının sıvı olup olmamasına ve rengine de dikkat etmek gerekir. Normalinden çok daha farklı bir yapıda ya da renkte dışkılıyorsa birkaç gün daha incelenebilir. Kedinin bu sorunu hala devam ediyorsa üriner sisteminde ya da sindirim sisteminde bir sorun olduğu da anlaşılır. Eğer kedi yaşlıysa evin içerisine tuvalet yapması aslında olasıdır. 

Çünkü kedilerin bir süre sonra eklemleri sertleşebilir. Bu da kedinin kum kabına gitmesini zorlaştıran bir durumdur. Eğer kedi çok sıkıştıysa kuma gidecek kadar güç bulamaz ve evin bir köşesine tuvaletini yapabilir. Evin içerisinde kaygı ya da korkuyu oluşturabilecek bir sorun varsa kediler kumunun dışına dışkılayabilir. Bu da aslında kedilerin tepkisini belli etmesi denilebilir. Bunun için evde kedinin kaygılanmasını ve korkmasına neden olan faktörü bulmak önemlidir. Bu faktör ortadan kaldırıldığı zaman kedi hala kumun dışına tuvaletini yapıyorsa altında başka bir neden bulunmalıdır. Eve yabancı biri ya da yabancı bir hayvan geldiği zaman kediler strese girebilir. Burada da tepkisini gösterebilmek için evin başka bir bölgesine dışkılama ya da idrarını yapabilir. Genelde bu durumda evdeki yabancı kişi gittikten sonra kedi yeniden kum kabına tuvaletini yapmaya başlayacaktır. Ya da kedi eve gelen yabancıya alışmaya başladığı zaman da yeniden kum kabında tuvaletini yapmaya başlayacaktır.

Kedinin Kum Dışına Tuvaletini Yapmasının Çözümleri

Kedim kumunun dışına tuvaletini yapıyor konusunda çözüme kavuşabilmek için mutlaka kedinin neden kum kabı dışına tuvaletini yaptığını öğrenmek gerekir. Kedi direkt olarak veterinere götürüldüğü zaman, vücudunda ya da bağışıklığında herhangi bir problem yoksa bir çözüme ulaşılmaz. Bu nedenle ilk olarak evdeki değişimler göz önünde bulundurulmalıdır. Kediler rutinin dışına çıkmayı sevmez. Bu nedenle de eve dışkısını yapabilir. Kediyi strese sokan durumlar da ortadan kaldırılmalıdır. Stres kedilerin tuvalet alışkanlıkları üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bununla birlikte eğer kedinin herhangi bir hastalığı yoksa onu mutlu etmek ve onunla ilgilenmek önemlidir. Kediler kendilerini daha güvende hissettiği zaman evin içerisine tuvaletini yapmayı bırakacaktır. Eğer veteriner hekime götürüldüğü zaman bir hastalığı ortaya çıktıysa hiç zaman kaybetmeden tedavisinin yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.