Hamile Kedi Bakımı

Hamile kedi bakımı oldukça hassas davranılması gereken ve büyük bir ilgi gerektiren bir süreçtir. Kedilerin hamilelik sürecinin yaklaşık 63 gün sürmesi ile birlikte kediler bu dönemde daha hassas ve daha stresli davranışlar sergilemektedirler. Cinsi hangi cins olursa olsun bütün kedilerin hamilelik sürecinde özel bir bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bilindiği üzere kediler her ne kadar evde yaşamayı seven son derece evcil hayvanlar olsalar da kendi isteklerini önemli bulan özgüveni de buna bağlı olarak yüksek olan hayvanlardır.  Bu durumda oluşan bazı huysuzluk ve anlaşmazlık durumları kedilerin hamilelik sürecinde daha da artarak sizlerin bazı anlarda zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. 

Bir veteriner hekim kontrolünde hamile olduğu kesin belirtilen kediler hamilelik süreci boyunca olabildiğince rahat ve yumuşak alanlarda bulunmalıdırlar. Bu rahat ve yumuşak alanları organize etmek de tamamen siz kedi sahiplerine düşüyor. 

Hamilelik süreci içerisinde olan kediler sizden zamanla uzaklaşma gibi ve kendini sevdirmeme gibi hareketlerde de bulunabilirler tüm bunların hepsi son derece normal tepkilerdir. Kedinizin bu süreçte sizden beklediği tek şey ona destek olmanız ve onu rahat ettirmeye çalışmanız olacaktır. Böylelikle kediniz süreci daha rahat ve daha güvende hissederek yaşayacak, sizlere daha bir farklı bağlanacaktır. 

Hamile Kedinin Beslenme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Hamile kedi bakımı konusunda hamile kedinin beslenme düzeni de hem kedinizin sağlığı açısından hem de doğacak yavruların gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Aslına bakılırsa hamile bir kediyi beslemek son derece kolay bir süreçtir. Hamile kedinizin beslenme ihtiyacı her ne kadar normalden farklı bir ölçüde seyredecek olsa da bu günlük mama sıklığını değiştirmeyecektir. Hamile kedinizin bu süreçte öğünlerini kesinlikle atlamamalı ve her daim temiz su bulundurmalısınız. 

Hamilelik sürecinde olan kediler beslenirken hamileliğin yaklaşık 4. haftalarında yavru kedi maması desteği de verilirse doğacak yavru kedilerin beslenme ihtiyacı da sağlanmış olur. Yavru kedi mamaları gelişim odaklı besinler oldukları için bu noktayı kesinlikle atlamamalısınız.

Kedinizin hamilelik sürecindeki beslenmesi konusunda tercih edilen mamaların yüksek proteinli olması da son derece önemlidir. Yüksek proteinli bu mamaları hazır yaş mamalar ya da kuru mamalar arasından tercih edebilirsiniz. Bu süreçte en çok bilinen yanlışlardan olan süt desteğinde kesinlikle bulunmamalısınız. Çünkü yetişkin bir kedinin süt içmesi sindirim sistemini bozacak ve yavrularının gelişimini de bu sebeple kötü etkileyecektir. 

Hamile Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalı? 

Hamile kedi bakımı konusunda beslenmeye ek uyuma alışkanlıkları ve hamilelik sürecinin ilerleyeceği ortam gibi faktörler de büyük önem taşıyor. Kediniz mümkün mertebe uyku alışkanlıklarından vazgeçirilmemeli günlük rutinleri devam ettirilmelidir. Çünkü diğer türlü kediler kendini güvensiz ve huzursuz hissedecek bu da hamilelik sürecini kötü bir şekilde etkileyecektir. 

Hamile kedi bakımı konusunda aynı zamanda bakılacak kedinin süreci yaşayacağı alan ve ortam olabildiğince temiz tutulmalı ve yastık minder gibi ürünlerle üstün konfor sağlayan bir ortam hazırlanmalıdır. Bu sayede kediniz hem çok rahat ve konforlu bir hamilelik süreci geçirecek hem de kendini güvene alınmış hissedecektir. Ayrıca kediler karanlık ortamlara bayıldıkları için kutu gibi nesnelerle özel bir alan da oluşturmanız kedinizin çok hoşuna gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.