Kedilerde Ödül Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde ödül maması onların motive olması için tercih edilir. Elbette tüm canlı grupları için de ödül mamalarının son derece önemli olduğu söylenebilir. Kedileri motive etmenin en kolay yolu olan ödül mamaları onları mutlu ederken aslında her davranış sonrasında verildiğinde alışkanlık haline gelebilir. Günlük hayatta kedilerin sergilediği olumsuz durumlara karşı onları cezalandırmak travma, korku ve strese neden olacaktır. Ayrıca farklı rahatsızlıkların da gelişimine neden olan cezalandırma yerine kediyle oynamak, sevgi ve ilgi göstermek gibi alternatifleri seçebilirsiniz. Bu noktada ödüllendirme yapacaksanız sadece mama kullanmanız da uygun değildir.

Kedileri eğitmek için kullanılan kedi ödül mamasının besin değerleri açısından kaliteli olması gerekir. Yani şirin dostunuzun protein, yağ, mineral ve vitamin bakımından desteklenmesi önemlidir. Peki, kedilerde ödül maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu önemli sorunun yanıtlarını yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Kedi Ödül Maması Seçimi Nasıl Olmalı?

Kediniz için ödül maması seçerken yüksek miktarda sodyum içerikli olan ürünlerden uzak durmalısınız. Sodyumlu yani tuzlu mamalar kedinizde idrar yolu enfeksiyonlarına ve böbrek hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca kedinizi fiziksel aktivitesi, kilosu, yaşı, ırkı ve genel sağlığı gibi kriterleri göz önünde bulundurarak kedi ödül maması seçmeniz daha doğru olacaktır. Evcil kedinize ödül maması seçerken onun damak tadına uygun mama türlerini seçmeniz de çok önemlidir. Çünkü damak tadına uygun olan ödül mamaları, kedinizin çok daha mutlu olmasını ve istediğiniz her hareketi sergileyebilmesi açısından önemlidir. Eğer ilk defa kedi ödül maması alacaksanız bu faktörlere dikkat ederek seçim yapmanız gerekecektir.

Belirttiğimiz üzere sadece kedilerde değil diğer tüm canlılarda cezalandırma yöntemine başvurmamanız gerekir. Bazen vurdumduymaz hareket etseler de aslında kediler ödül mamalarına hayır diyemez. Bu nedenle onları sevindirmek ve stresten uzak yaşamalarını sağlamak için kaliteli ödül mamalarını kullanmanızda yarar var. Gün içinde dengeli ve sağlıklı beslenmelerine dikkat etmek, birlikte vakit geçirmek ve oyun oynamak gibi alternatiflerle ödül mamasını birleştirdiğiniz zaman kedinizin tam anlamıyla stresten kurtulabileceğini de unutmayın. Sonuç olarak kedilerde ödül maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında doğru bilgilere ulaşarak seçim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.