Kedinizi Sosyalleştirme Yöntemleri

Kediler yeni doğduktan sonra utangaç olurlar, bu durum annesinden ve sahibinden başka kimseyi görmemesinden dolayıdır. Bir yavru kedi besliyorsanız, evinize yabancı misafir geldiğinde yavru kediniz hemen kendisini saklayacaktır. Misafirlere karşı temkinli davranmasının asıl sorunu ise yeteri kadar sosyalleştirilmemesidir. Eğer kediniz yabancı birisini gördüğünde yatak altına giriyor ya da koltukların altına saklanıyorsa bu utangaç ve sosyalleştirilmemesinin sebepleridir. Yavru kedilere sosyalleştirme eğitimleri henüz genç yaşta verilmelidir.

Erken yaştan itibaren gerekli sosyalleşme eğitimini alan kedi, insanlarla ve diğer kedi türleri ile iyi anlaşır. Bu yazımızda sizlere sosyalleşme terimini açıklayacağız ve sosyalleştirme yöntemlerini listeleyeceğiz.

Sosyalleşme Nedir?

Kedilerde sosyalleşme, kedinizin farklı insanlarla tanışması, farklı manzaralara ve sesler ile tanışması demektir. Yavru kediniz yetişkinliğe attığı adımlarla daha çok dışa dönüş olacak. Yeni insanlarla ve evcil hayvanlarla  daha iyi anlaşabilecek ve daha iyi adapte olacak.

Gürültülü Ortamdan Uzak Durun

Kedinizi yüksek sesli ortamlardan kesinlikle uzak tutmalısınız. Kediniz yüksek sesli ve gürültülü ortamlara girdiğinde zamanla strese girer. Bu tür durumlar ise kedinizi gerginleştirir ve insanlarla ilişkisini zorlaştırır.

Kedinizi Başkalarının Görmesine İzin Verin

Eve yeni gelen misafirlerin yeni yavruları sevmesine, okşamasına ve ilgilenmesine mutlaka izin verin. Endişelenmeyin bu durumdan, kediniz bir süre sonra alışacaktır. İnsanlarla etkileşime giren kediler sakin ve sosyal bir hayat sürerler. Bu gelecek hayatında sosyalleştirmenin en önemli adımlarından biridir.

Yetişkin Kedilerin Sosyalleşmesi

 Rahat, dengeli ve güvenli bir alana sahip olan kedinin psikolojik durumu her zaman iyi olacaktır. Evinizde fazla mobilyanın olmaması kedinizin daha rahat bir alana sahip olması son derece önemlidir. Kediniz ev içerisinde kendisini rahat hissetmesi, gürültüden ve fazlalık eşyalardan uzak olması onu rahatlatacaktır. Bu alan içerisinde kediniz için oyuncak, su kabı ve yemek kabını da bırakın.

Kedinizi Elinizle Besleyin

İnsanlara karşı davranışını etkileyecek ve korkularını yenmesini sağlamanın en önemli yolu sahibi tarafından beslenmektir. Kediniz için yiyecekleri gizleyin ve kedinizin bulmasını sağlayın. Bu işlem oyun olarak görünse de kediniz için önemli bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.