Kedilerde Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Bir kedinin hasta olup olmadığını anlamak için bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle kedilerde iştah durumuna bakarak hastalık belirtilerini gözlemleyebilirsiniz. Genelde kontrol edilmesi güç olan iştahsızlık kedilerde ateşli hastalıkların da belirtisi olabilir. Ayrıca sindirim sistemi hastalıkları sebebiyle kediniz iştahını kaybedebilir. Öte yandan kediler seçici canlılardır. Özellikle de gıda seçiminde çok titiz davranan şirin dostlarımız bazı dönemlerde severek tükettiği mamaları bile istemeyebilir. Bunun nedenini çoğu zaman hasta olmalarına bağlayabiliriz. Şimdi kedilerde hastalık belirtileri nelerdir sorusunun diğer yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Hasta Kedilerde Hangi Belirtiler Görülür?

Kedilerin hasta olması halinde birçok belirtiyle karşılaşabilirsiniz. İlk olarak idrar yolu sorunu yaşayan kedilerin farklı hastalıkları aynı anda yaşayabileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda magnezyumu düşük ve proteinli olan mamaların tercih edilmesi gerekir. Elbette en küçük belirtide hızlıca veterinere gidilmelidir. Kedilerde hatalı mama kullanımına yönelik idrar yolu hastalıkları görülürken ağız ve diş yaralarına da dikkat edilmelidir.

Günümüzde burun akıntısı ve ağız ile diş yaralarına sahip olan kedilere sıkça rastlayabiliriz. Bu belirtilerin çoğu viral hastalıklardan kaynaklıdır. Bu tür kedilerin sert gıdaları tüketmemesi gerekir. Hayvanseverler daha kolay kırılabilen ve yumuşak olan mamaları tercih ederek bireysel önlemlerini alabilir. Ek olarak ağrı çektiği için gıda alımı yapamayan kedilere yüksek proteinli mama verilmelidir. Bazen kediler hiçbir şekilde gıda alımı yapmaz. Bu tür durumlarda veteriner hekim kontrolünde şırıngayla mama yedirmeniz gerekebilir.

Alerji Durumunda Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Bazı kediler alerjik bir bünyeye sahip olabilir. Bu tür durumlarda kedi sahiplerini daha zor günler bekliyor demektir. Alerjiye neden olan maddenin bulunması için özel tetkikler yapılacağından beslenme süreci de çok önemlidir. Mamaların tahılsız ve balıklı olması gerekirken sindirim sistemi hassas olan kedilerde özel mamaların tercih edilmesi son derece önemlidir. O halde kedinizde aşırı iştahsızlık var ve bu belirtiler gözlemleniyorsa doğrudan teşhis için veterinere ulaşılmalıdır. Yapılacak tetkiklerin ardından doğru mama seçimi ve dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacak olan veteriner ayrıca kaliteli bir diyet programı hazırlayarak kedinizin sağlıklı vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.