Kedilerde Yeme Bozuklukları

Kedilerde yeme bozuklukları durumunu tam olarak anlamak için belirli bir diyet gereklidir ve bu diyet yakından izlenir. Sağlık sorunları veya karşılaşılan davranış bozuklukları nedeniyle yeme bozukluğu belirtilerinin ortaya çıkabileceği durumlarda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışılması kesinlikle ertelenmemelidir. Aksi taktirde kediniz daha farklı sağlık problemleri ile de karşı karşıya kalabilir. 

Kedilerde en çok rastlanmakta olan yemek bozuklukları; hızlı yeme, aşırı yeme, az yeme ve pika adı verilen gıda dışı maddeleri yeme olarak sıralanabilir. Bu yazıda kedilerde en çok rastlanmakta olan yeme bozukluklarını ve bu yeme bozukluklarına olası çözüm önerilerini bulacaksınız.

Kedilerde Aşırı Yeme Bozukluğu

Aşırı yeme bozukluğu kedilerde en çok rastlanmakta olan yeme bozukluklarından biridir. Diğer aşırı davranışlar gibi, kedinizi aşırı beslemek de sağlığını etkileme riski taşır. Kediler kendilerine sunulan beslenme olanaklarını reddetmeyi seven canlılar değildir, bu açıdan bakıldığında fazla yemeleri normal karşılanabilir. Bu aşamada oburluklarının kaynağını bulmak ve sürekliliğini ölçmek önemlidir.

Poliensefalinin ana nedeni davranışsal veya psikolojik olabilir. Kediler stres atmak, tat alma duyularını tatmin etmek ya da kendilerini eğlendirmek için yemek yiyebilecekleri gibi, metabolizma hızının artması, tiroidin artması

Sevimli dostunuzda aşırı yeme sorunu olağan bir hale geldiyse, kediler yiyecek kalmadığında sürekli insanların peşinden koşuyorsa, evdeki diğer hayvanlardan gelen yiyeceklere karşı rekabetçi bir tavır sergiliyorsa uzman bir veteriner hekimden destek almanın vakti gelmiş demektir. 

Kedinizde bulimia bozukluğu durumu varsa, sorunun nedenini derhal çözmeniz gerekir. Tıbbi bir neden varsa tıbbi yardım almasını sağlamalı, sorun oburluktan kaynaklanıyorsa günlük miktarı aşmadığınızdan emin olmalısınız. Aşırı besleme, özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı veya yaşlı kedilerde obeziteye yol açabilir. Obezite olan kedilerin hayat kalitesi giderek düşer ve daha farklı hastalıklara yakalanmaya neden olur. 

Kedilerde Hızlı Yeme Bozukluğu

Kedilerde yeme bozukluğu konusundaki bir diğer yeme bozukluğu; hızlı yeme. İlk bakışta, bu yeme bozukluğu mide ve sindirim bozukluklarına yol açabilen büyük aşermeler mevcutmuş gibi bir izlenimi verir. Çok hızlı yiyen kediler de aşırı yemekten muzdarip olabilir. Bu yüzden hızlı yiyen kedilerin dikkat etmesi gerekir. Hızlı yemek yediğinizde, yiyecekleri iyice çiğnememek, ancak doğrudan yutmak mide ve sindirim problemlerine yol açabilir. Çok hızlı yemek yiyen kediler, yiyeceklerine karşı aşırı korumacı olabilir, yiyeceklerine müdahale ettiğinde saldırganlaşabilir ve aynı evi paylaştığı diğer hayvanlarla sorun yaşayabilir. Bazen bu sorunun kaynağı, çocukluklarında kardeşleriyle yemek için kavga etmeleri olabilir. Yetişkinlikte belirginleşen rekabet duyguları, yiyeceklerini korumak için evcil hayvanlarla yaşamadıklarında bile ortaya çıkabilir. Benzer bir problemle başa çıkmanın en iyi yolu, öğünlerini azaltmak veya hatta tam olarak beslemek olabilir. Diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşayan kedilerin yemek yeme alanları diğerlerinden ayrı olmalı ve yemek yerken kendilerini olabildiğince güvende hissetmeleri sağlanmalıdır.

Pika Sendromu

Kedilerde yeme bozukluğu söz konusu olduğunda en ilginç olan bozukluk Pika sendromu oluyor. Bu sendrom normal şartlarda ve besleyici özelliği olmayan yiyeceklerin yenmemesi gereken aşerme davranışı şeklinde tanımlanabilir. Daha çok genç kedilerde görülen bu bozukluk çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Pika sendromunun ortaya çıkmasında stres, kalıtımsal faktörler gibi pek çok faktör rol oynamaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.