Yaz Aylarında Kedi Sahipleri İçin Tavsiyeler

Yaz aylarında kedi sahipleri için tavsiyeler tamamen evcimen yapıda olan ve neredeyse dışarıda hiç vakit geçirmeyen kediler için büyük önem taşıyor. Kedi sahipleri yaz aylarının rahatsız edici boyutlardaki yüksek sıcaklıkları ile başa çıkmanın yollarını arıyor. Yaz aylarında karşı karşıya kalınan yüksek sıcaklıklara karşı gereken önlemler alınmadığı taktirde can dostlarınız kedilerde kalp rahatsızlıkları, yüksek sıcaklık etkisi ile nefes almada güçlük çekme ve güneş çarpması gibi pek çok olumsuz durumla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle siz kedi sahipleri mümkün mertebe verilen tavsiyelere uymalı ve kedinizin sağlığını sürekli olarak gözetmelisiniz. 

Daima Taze Su Bulundurun

Kediler de insanlar ve diğer canlılar gibi çok yüksek sıcaklıklarda bol bol taze su içmeye ihtiyaç duyarlar. Çünkü taze su sıcaktan etkilenmiş ve iyice terlemiş olan kedilerin ferahlamasını sağlar. Kediler yüksek yaz sıcaklıklarında bol bol su içtikleri taktirde yakıcı güneş etkilerinden daha az zarar görür ve kendilerini daha iyi hissederler. Bu nedenle yaz aylarında mutlaka kedinizin ulaşabileceği her alanda temiz su bulundurmaya dikkat edin. 

Tüylerini Kesinlikle Tıraş Etmeyin

Yaz aylarında kedi sahipleri için tavsiyeler noktasında bilinenin aksine kedilerin tüyleri köpeklerdeki gibi daha çok yakıcı ve bunaltıcı değildir. Kedilerin tüyleri aslında tamamen sıcaktan korunma ve yanma sağlamaktadırlar. Bu bilgiye ek olarak açık renklerde bir kediyse sahipseniz kedilerinizi yüksek güneş ışıklarından ekstra uzak tutmalısınız. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda yüksek sıcaklık ve yüksek güneş ışınlarına maruz kalan kedilerin kulak ve baş kısımlarında cilt kanseri gibi hastalıklar meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu tarz hastalıklar ile karşı karşıya kalmamak adına siz kedi sahipleri muhakkak gereken gözetimi yapmalı ve özenle tavsiyeleri dikkate almalısınız. 

Serin ve Konforlu Bir Ortam Sağlayın

Kediler zaten günün büyük bir kısmını uyku ile geçiren hayvanlar iken yüksek sıcaklıklar ile bu uyku uyuma isteği de artış göstermektedir. Bu nedenle kediler için mümkün mertebe rahat ve serin bir uyuma ortamı hazırlanmalıdır. Böylelikle kediniz daha rahat ve konforlu uyumuş olurken aynı zamanda da güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve yüksek sıcaklıkların çarpmasından büyük ölçüde korunmuş olacaktır. Bu serin ve konforlu alanı örneğin evin en az güneş gören odasına çeşitli nesnelerden yardım alarak kolayca sağlayabilirsiniz. 

Mümkün Olduğunca Araba Yolculuklarına Kedinizi Dahil Etmeyin 

Yaz aylarında kedi sahipleri için tavsiyeler noktasında yapılması planlanan yolculuklar da dikkat çekiyor. Kediler yolculuklardan genel olarak hoşlanmayan canlılar oldukları için yaz aylarında yolculuk yapmak onlar için ekstra yorucu ve zorlayıcı olacaktır. Eğer bir araba yolculuğuna kedinizi dahil etmeniz şart ise muhakkak sabahın en erken saatlerini ya da gecenin serinliğini tercih etmelisiniz. Tüm bunlara ek kedinizi taşıdığınız çantaya soğuk su ile ıslatılmış bir havlu sererek kedinin serin bir yolculuk gerçekleştirebilmesini büyük ölçüde sağlamalısınız. Bir başka serinletme yöntemi olarak ise bir sprey formülündeki şişeye soğuk su doldurabilir ve yolculuk esnasında ara ara kedinizin tüylerini ıslatabilirsiniz. Bu yöntemde oldukça işe yarayarak kedilerinizin serinlemesine yardımcı olacaktır. Kedilerinizin mama kabına buz kalıpları koymanız da bir başka tavsiye olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.