Donskoy Kedi Cinsi

Oldukça sıra dışı görünümü ile insanlar arasında bilinen Donskoy kedi cinsinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bilindiği üzere tüm kedi cinslerinin tüyü bulunmaktadır fakat Donskoy kedi türünün tüyü bulunmamaktadır. Tüy yumağı kavramı ile alakası olmayan bu kedi cinsinin koskoca kulakları bulunur ve boğum boğum vücudu ile ön plana çıkmaktadır. Tüysüz kedi arayan insanlar için ideal seçim olan bu kedi türü görünümünün aksine muhteşem karaktere sahiptir. 

Donskoy kedi türü eğlenceli yapısı ile bilinmektedir. Sahipleri tarafından ilgi meraklısı olan bu kedi türü tam bir dost canlısıdır. Kucağınıza oturarak kendisini sevdiren ve teninin okşanmasına izin verecek kadar sakin olması ile tanınan bu kedi türü oyun oynamaktan da hoşlanmaktadır. Küçük çocuklar ile iyi geçinen bu kedi türü, sakin yapısı ile tam bir aile kedisidir.

Donskoy Kedisinin Karakteri

Donskoy kedi cinsi tüysüzlüğü ile tanınan kedi türüdür. Oldukça sevimli olan bu kedi türü oldukça sosyaldir, insancıldır, ilgiden hoşlanır, fazla meraklı ve oldukça kibar bir kedi türü olduğunu söyleyebilir. İnsanların yanında olmaktan ya da yakınında bulunmaktan büyük bir zevk alan bu kedi türü, oldukça hareketlidir. Çevresi ile etkileşim içinde olmakla birlikte insanlarla sürekli iletişim halinde olmak ister. Siz evde ders çalışırken ya da bilgisayarda işlerinizi yürütürken bu kedi türü size hissettirmeden gelir ayağınıza dolanır ve varlığını hissettirir. Sessiz sakin tavırları ile dikkat çeken bu kedi türü diğer kedi türleri ile iyi anlaşabilmektedir. 

Öncelikle bu kedi türünü sahiplenmek isteyen insanlar için hafif bir not bırakalım: “Bu kedi türü etrafında kimseyi görmezse ve insanlar bu kedi türü ile yeteri kadar ilgilenmezse bu kedi türü mutsuz olacaktır.” Kısa süre içerisinde kendisini toparlayamazsa ruhsal sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Uzun seyahate gidiyorsanız bu kedi türünü de yanınızda götürmeniz gerekmektedir. 

Oldukça meraklı olan bu kedi türü aynı zamanda zeki olması ile dikkatleri çeker. Etrafında neler olup bitiyorsa hepsini keşfeder ve zekâsı ile kendisine güç gelen oyunları oynamaya her zaman heveslidir. 

Donskoy Kedisinin Tarihçe

Rusya’ya özgü bir tür olan Donskoy kedi ırkı, ilk kez 1987 tarihinde keşfedilmiştir. Sfenks kedi türüne benzerliği ile bilinen bu kedi türü mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Tüysüz olmasının asıl sebebi baskın gen taşıyor olmasıdır. O tarihlerde ise tüysüz kedi yetişricisi olarak bilinen İrina Nemikina tarafından sahiplenen Donskoy kedi türü artık geliştirilmeye ve üretilmeye başlanmıştır. Dünya Kedi federasyonu tarafından 2005 yılında resmi olarak tanınmıştır.

Donskoy Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Dış görünümü ile dikkatleri çeken ve tüysüz olması ile tanınan bu kedi cinsi eşsiz fiziksel özelliklere sahiptir. Ürtkücü görünüme sahip olan bu kedi türü diğer kedilerden fazlasıyla farklı görünüme sahiptir. Kafa yapısı keskin hatlardan meydana gelmektedir. Burnu ise öne doğru uzanır ve sivri bir görünümü bulunmaktadır. Burnu çenesinden daha önde durmaktadır. Vücudunun tüm hatları kırışıktır. Sivri ve büyük kulakları bulunmaktadır.

  • Donskoy kedi türü birden farklı ten rengine sahiptir. Bu kedi türünün tek rengi bulunmaz bu renkler farklı çeşitlikle kombinasyon oluşturmaktadır.
  • Donskoy kedi türünün ortalama vücut ağırlığı ise 3 kilo ila 7.5 kg arasındadır.

Donskoy kedisini sahiplenmek isteyen insanlar bu kedi türünün bakımının biraz zahmetli olacağını da unutmaması gerekir. Tüysüz olması sebebiyle bakteri biriktirme hızı oldukça yüksektir. Bilgilendirme: Soğuk hava şartlarına karşı dayanıksız olan bu kedi türünü aynı zamanda sıcak havalarda da dışarıda gezdirmemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.