Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Kedi sahipleri çoğu zaman kısırlaştırma konusunda ikileme düşmektedir. Aslında çok kafa karıştıran bu durum hem kediniz hem de sizin için sancılı bir dönemi ifade edecektir. Ayrıca kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalı sorusunun yanıtları da merak ediliyor. Öncelikle başarılı bir şekilde tamamlanabilen kısırlaştırma ameliyatlarında risk düşüktür. İşlemden sonra aynı gün kedinizi yaşam alanına götürmeniz de mümkündür. Yine de veteriner uygun koşullarda yani klinik ortamda kedinizin gözlem altında kalmasını isteyebilir. Bu süreçte merak ettiğiniz tüm soruları veteriner hekime yöneltmenizi tavsiye ediyoruz.

Kedilerde Kısırlaştırmadan Sonra Bakım Süreci

Veterineriniz kısırlaştırmadan sonra talimatlar, bakım ve uyarılar gibi konularda sizlere gerekli bilgiler paylaşacaktır. Bu konuda ilk olarak; operasyondan 6-8 saat sonra kediniz mama tüketebilir. Ancak bazı kediler 8-10 saat boyunca iştahsızlık yaşayabilir. Tamamen doğal olan bu durumla ilgili endişeye gerek yoktur. 24 saatin sonunda kedinizde iştahsızlık devam ediyorsa, operasyonu gerçekleştiren hekime başvurmanız doğru olacaktır.

Kedi kısırlaştırma operasyonundan sonra sessiz ve sakin bir ortamda vakit geçirmek ister. Bu nedenle sıcak ve stresten uzak bir odayı kediniz için hazırlamanız gerekir. Evde farklı bir evcil hayvan, kedi ya da çocuk varsa onlardan da bir süre uzak tutmanız önemlidir. En az 14 gün boyunca sakin bir ortamda kalması gereken kediniz bu süreçte fiziksel ve ruhsal olarak kendini toparlayacaktır.

Kısırlaştırmadan Sonra Titreme Neden Olur?

Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedilerde bazı yan etkiler görülebilir. Bunlardan biri de titremedir. Farklı nedenlerden dolayı da yaşayabilen titremelerin, üşüme kaynaklı olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kısırlaştırma sonrası bakım süreci çok önemlidir. Kedinizi sıcak tutmalı ve normal vücut sıcaklığına ulaşmasını sağlamanız gerekir. Bazen ameliyat sonrası ağrılar da titremeye sebep olabilir. Ancak veteriner hekim bunu önlemek için ağrı kesici enjekte edecektir. Titremenin uzun süre devam etmesi halinde operasyonu yapan veterinere gitmenizi öneriyoruz.

Kısırlaştırma Sonrası Kilo Alımı Olur mu?

Kedi sahipleri kısırlaştırmadan sonra kilo alındığını düşünebilir. Ancak kedinizi bu ameliyattan sonra aynı oranda mama ile beslemeniz durumunda kilo alacağı unutulmamalıdır. Çünkü kısırlaştırma ameliyatından sonra metabolizma yavaşlayacak ve bu süreçte kilo alımı devam edecektir. Sonuç olarak kedi kısırlaştırma ameliyatından sonra kalori bakımından düşük mamaları tercih etmenizde fayda var.

Kısırlaştırma Sonrası Kedinin Karakteri Değişir mi?

Kedilerin karakterini kısırlaştırma operasyonu doğrudan etkilemese de bazı kedilerde farklı hareketlerle karşılaşabilirsiniz. Dişi kedilerde kısırlaştırmadan önce ilgi isteme konusunda bazı saplantılar yaşanabilir. Bu durum operasyondan sonra da devam edebilir. Yani kedi karakterinde gözle görülür bir değişim olmasa da bazı kedi ırklarında saldırgan ve agresif hareketlere şahit olabilirsiniz. Kedilerin çevresindeki her hareketten etkilendiği bu dönemde bakım ihtiyaçlarını karşılamalı ve belirttiğimiz üzere en az 14 gün sıcak ve sessiz bir ortamda vakit geçirmesini sağlamalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.