Kedilerde Gıda (Beslenme) Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Kedilerde beslenmeden kaynaklı hastalıklar çokça merak edilmektedir. Aslında bu hastalıklar ishal başta olmak üzere kalp ve alt üriner sistem rahatsızlığı olarak sıralansa da pankreatit ve obezite olarak da sıralanabilir. Şimdi bu hastalıklarla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyor ve bilgi sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Kedilerde İshal

Kedilerde görülen ishal vakaları her zaman normal karşılanmamalıdır. Kalın bağırsak ve ince bağırsak ishali olarak iki farklı şekilde ortaya çıkan bu hastalığın günde birkaç kez görülmesi doğal olabilir. Ancak gün boyunca küçük miktarlarda sulu dışkılamanın yaşanması ve bu durumun haftalara yayılması, hastalık habercisi olabilir. İnce bağırsak ishalinde sindirimi kolay, düşük yağlı ve yumuşak kedi mamaları, kalın bağırsak ishalinde ise yüksek lif içeren mamalar tercih edilmelidir.

Kedilerde Kalp Hastalığı

Kediler vücutları için gerekli besinleri alamadığı zaman kalp hastalıklarına yakalanabilir. Kalp hastalıklarında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, tüketilen sodyum miktarıdır. Yüksek sodyum kan basıncını beraberinde getirirken artan kan basıncı da kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaracaktır. Sonuç olarak düzenli veteriner kontrolüne götürmeniz gereken kedinizin kalp sağlığına her zaman dikkat etmenizde yarar var.

Kedilerde Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı

Kedilerde bu hastalık FLUTD olarak adlandırılır. Son derece karmaşık bir hastalık olmakla birlikte sık sık tuvalete çıkma, kum kabı dışına idrar yapma, kanlı ve sancılı idrar, tahriş ve iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Stres aslında bu hastalığın oluşumunda ilk faktördür. Yaşam alanına yeni bir canlı gelmesi, ev ya da mobilya değişikliği, alt üriner sistem rahatsızlığı nedenlerindendir. Bu hastalıktan kedinizi korumak istiyorsanız bolca su tüketmesini sağlamalı ve aşırı yaş mama tüketimini engellemelisiniz.

Kedilerde Pankreatit

Kedilerde iltihaplı enzimlerin karın boşluğuna geçmesiyle meydana gelen bu hastalık daha çok beslenmeden dolayı ortaya çıktığı bilinir. Pankreatit teşhisi konulan bir kedi için düşük yağ oranına sahip kolayca sindirilebilen mamaların verilmesi tavsiye edilir.

Kedilerde Obezite

Kedilerde beslenme hastalıkları arasında olan obezite dünya genelinde bir salgın hastalık olarak tanımlamıştır. Kanser, diyabet ve yüksek kan basıncına da neden olan obezitenin kedilerde yüksek yağlı mama tüketimi nedeniyle ortaya çıktığı bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.