Kedilerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda kedilerde kanserin görülme sıklığı artmıştır. Erken teşhis edilip tedaviye başlanmadığı durumlarda ölümcül sonuçları beraberinde getiren kanser vakalarının görülmesinde en çok sağlıksız yaşam koşulları ve yetersiz beslenme etkili olmaktadır. Ayrıca sigara tüketilen ortamlarda yaşayan kediler sürekli dumana maruz kaldığında kansere yakalanma ihtimali artmaktadır. Bu yazımızda sizlere kedilerde kanser belirtileri hakkında detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Kedilerde Kanser Belirtileri

Kedilerde kanser belirtileri arasında en çok görüleni, aşırı ağız kokusudur. Ağız içi kanserin de belirtisi olan ağız kokusu son derece rahatsız edicidir. Buna ek olarak yemek  tüketiminde zorluk ve salya akması da kanser belirtileri arasındadır.

İştah Kaybı: Kedinizde iştah kaybı varsa ilk olarak kanserden şüphelenmenize gerek yok. Çünkü iştahsızlık pek çok hastalığın belirtileri arasındadır. Fakat iştahsızlığa aşırı kilo kaybı da eşlik ediyorsa kedinizi hızlıca veteriner hekim kontrolüne götürmenizde yarar var.

Şişlik: Kedinizin herhangi bir yerinde yumru ve şişlik oluşumu başlamışsa, kanserden şüphe duyulabilir. Genelde sırt, bacak ve karın bölgesinde ortaya çıkan yumru ve şişlikler kedilerde kanser belirtileri olarak bilinir.

Burun Kanaması: Kedinizde sık sık tekrarlanan burun kanamaları, kanserin ilk belirtileri arasındadır. Ayrıca yaşadığı bir travmadan hemen sonra burun kanaması tekrarlanıyorsa burun içi tümörlerden söz edilebilir. Ancak en doğru teşhisi veteriner hekim koyacak ve hızlıca tedaviye başlayacaktır.

İyileşmeyen Yaralar: Kedinizin vücudunda tedavi uygulandıktan sonra iyileşmeyen yararlar var ise kanserden söz edilebilir. Bu durum genelde cilt kanserinin belirtilerindendir. Sadece iyileşmeyen yararlarda değil aniden çıkan yaralarda da hızlıca veteriner hekime başvurulmalıdır.

Kedilerde Kanserin Tedavisinde Erken Teşhisin Önemi

Kedilerde kanser belirtileri bu şekilde sıralanmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de erken teşhis hayat kurtarabilir. Veterinerin yapacağı birçok tetkik sayesinde kanser teşhisi konulabilirken hızlıca tedaviye de başlanacaktır. Ayrıca kedinizin kansere yakalanması halinde hemen telaş yapmanıza gerek yok. Belirttiğimiz üzere erken teşhis konulduğu zaman kanserin tedavi edilme oranı ciddi anlamda yükselecektir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerin birini ya da birkaçını gözlemlemeniz halinde vakit kaybetmeden veterinere gitmeli ve gerekli olan tüm tetkikleri yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.