Kediler Neden Ev İçine Dışkılar?

Kediler tuvalet ihtiyacını giderme konusunda son derece titiz ve temizdirler. Ancak bazı nedenlerden dolayı kediniz evin içine dışkılamaya başlayabilir. Sağlıklı bir yaşam alanında olsalar bile haftada ya da ayda bir defa ev içine dışkılamak normal karşılanabilir. Fakat kediniz odada kapalı kalırsa veya rahatsızlanırsa ev içine dışkılayabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınız zaman kedinize ceza vermek yerine sorunun kaynağına inmeli ve varsa tedavisine başlanmalıdır.

Kedilerde Ev İçine Dışkılama Nedenleri

Kediler neden ev içine dışkılar sorusunun yanıtları farklı şekillerde olabilir. Evdeyken yabancı birinin gelmesi, kaygı ve korkular, yaş faktörü ve rahatsızlık nedeniyle ev içine dışkılama görülebilir. Şimdi bu nedenleri alt başlıklar halinde tüm detaylarıyla incleyelim.

Eve Yabancı Birinin Gelmesi

Kediniz evdeyken tanımadığı birinin yaşam alanına girmesi onu strese sokabilir. Ayrıca tuvaletini yapması için yabancı kişinin oturduğu bölgeden geçmesi gerekirse bu durumdan ciddi rahatsızlık duyacak ve idrarını ev içinde farklı bir alana bırakacaktır. Buna ek olarak kedinizi yabancı birine emanet ettiğinizde kediniz savunma pozisyonuna geçebilir. Sonuç olarak evin belli başlı bölgelerini kokuyla işaretlemek için dışkılayabilirler.

Bu sorun uzun süre devam edebilir. Kedinizin bu alışkanlığa son vermesi için uzman bir veteriner hekimden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Kaygı ve Korku

Kediler kaygı ve korku yaşadıkları zaman ev içine dışkılayabilirler. Çünkü kedinin bu anı en savunmasız anlarından biridir. Ayrıca tuvaletlerini yaparken tehdit edildiklerine dair bir hisse kapıldıklarında bu alışkanlığı terk edebilirler. Ya da farklı bir gürültü, yabancı kedi gibi faktörler de kedinizi rahatsız edebilir. Çözüm için kedinizin kendini rahat hissedeceği bir yerde dışkılamasını sağlayabilirsiniz. Yani onu kaygı ve korkulardan uzak tutmalı, tuvalet kabını da kolay ulaşabileceği bir yere bırakmalısınız.

Yaş Faktörü

Hava değişimlerinde yaşlı kediler bahçeye çıkmaktan çekinebilir. Çünkü yaşlı kedilerde genelde eklem sertlikleri yaşanır. Kedi kaplarını kullanmakta zorlanan bu kediler doğal olarak farklı alanlara dışkılayabilir. Ayrıca yaşlı kediler her geçen gün çevresindeki diğer kedileri bile tehdit unsuru olarak algılayabilirler. Sorunun çözümü için ev ortamında güvenilir bir tuvalet alanı oluşturmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.