Kedilerde Katarakt

Kedilerde Katarakt Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Katarakt sadece insanlarda değil kedilerde de görülebilen hastalıklardandır. Farklı belirtilerle ortaya çıkabilen bu hastalık görme konusunda ciddi sorunlar yaşatabilir. Çünkü gözdeki irisin arka kısmında yer alan göz merceğine kapalı olmasından dolayı ışık düşmez ve görememe gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kedilerdeki katarakt sorunu bazen kalıtımsal olabildiği gibi bazen de kedi türlerine özgü de ortaya çıkabilir. Bu konuda bir örnek verecek olursak, Himalaya, Birman ve İran kedilerinde katarakt sorunu sıkça görülebilir.

Kedilerde Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde katarakt belirtileri incelenirken idrar yapma sıklığı ve susuzluk durumu ele alınmaktadır. Ayrıca kedinin kilosuna bakarak da katarakt belirtileri saptanabilir. İlk ve en önemli belirtisi görme bozukluğu olan katarakt hastalığının ilerleyen vadede ciddi bir görme zorluğunu da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Kedilerde Katarakt Nedenleri

Kedilerde katarakt nedenleri genetik ve türlere göre kategorize edilebilir. Fakat genel sebepler;

  • Yaşın ilerlemesi
  • Şeker hastalığı
  • Kedilerin zehirli maddelere maruz kalması
  • Kedilerin radyasyona maruz kalması
  • Kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi
  • Uvea tabakasında yanma olarak sıralanabilir.

Kedilerde Katarakt Teşhisi Nasıl Konulur?

Kedilerde katarakt teşhisi için veteriner hekimin özel muayene yapması gerekir. Sağlık hikayesi başta olmak üzere genel bir muayeneden geçecek olan kedinizde göz testleri de uygulanacaktır. Rutin olarak yapılan kan testleriyle beraber idrar testi sonucunda katarakt testi konulabilir. Bazen kediniz katarakt ile beraber eş zamanlı hastalık geçirebilir. Birçok testin uygulanmasının nedeni de budur. Yani 2 farklı tetkik sayesinde başka bir hastalığın da teşhisi konulabilir.

Kedilerde Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisinde veteriner hekimin cerrahi operasyon önerisi olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden kedinizin ameliyat olması daha mantıklıdır. Erken dönemde tedavi edilmeyen katarakt sorunu, ilerleyen vadede iki gözün de kaybedilmesine neden olabilir. Günümüzde kataraktlı kedilere uygulanan yeni bir yöntemle, göz merceğindeki yağlar ultrasonik yöntemle parçalara ayrılır ve bu sayede başarılı sonuçlara ulaşabilir. Elbette hangi yöntemin uygulanacağına veteriner karar verecektir. Çoğunlukla diyabete bağlı olarak görülebilen katarakt sorununun bekletilmeden teşhis ve tedavi edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.