Van Kedisi ve Genel Özellikleri

Yüzyıllardır varlığı bilinen ancak 1950’li yıllarda ülkemize seyahat eden iki İngiliz tarafından fark edilmesiyle beraber İngiltere’ye götürülen iki Van kedisi, Avrupa’da varlığına devam etmiştir. Üstelik Van kedilerinin suda oynadıklarını gördüklerinde çok şaşırdıklarını ifade eden turistler bu kedilerin çok daha güçlü olduklarını dile getirdi. Nazik, sevgi dolu ve son derece sadık olan Van kedilerinin akıllı ve sürekli hareket halinde oldukları söylenebilir. Etkileşimli oyuncaklarla vakit geçirmeye bayılan bu kedilerin çoğu zaman egzersiz hareketlerine başvurduğu da bilinir.

Van Kedileri Nerede Yaşar?

Yaşam alanlarının her zaman büyük olmasını isteyen Van kedileri sahiplerini asla yalnız bırakmaz. Hem sevmek hem de sevilmekten yana olan bu kediler uzun süre kucakta kalmaktan da hoşlanmaz. Yani sürekli kucağa alıp sevmek isterseniz size karşı biraz hırçın davranabilirler. Konuşkan bir yapıya sahip olan bu kedilerin yüksek sesli olmadıklarını da söylemekte yarar var.

Van Kedilerinin Genel Özellikleri

Van kedilerinin boyutu büyüktür, vücudu da kuvvetlidir. Postunda yarı uzun tüyler bulunur. Renkli yamalar ise kuyruk ve baş kısmındadır. Genelde düz beyaz renkte olurlar. Su geçirmez postuyla dikkat çeken Van kedilerinin suyu ne kadar sevdiği de buradan anlaşılabilir. Bazen mavi bazen de kehribar renginde olabilen bu kedilerin gözleri ceviz büyüklüğündedir. Kulakları yuvarlak, başları ise yüksek seviyededir. Van kedilerinin orijinal olanları Van Gölü yakınlarında bulunur. Haliyle bu isimle anılırlar. Avrupa’ya götürülmelerinden sonra tüm dünyada ilgi gördükleri de unutulmamalıdır.

Van Gölü Havasında yaşayan safkan bir kedi ırkı olan bu kedilerin en önemli özelliği göz rengidir. Genetik bir bozukluk nedeniyle farklı iki göz rengine sahip olan Van kedilerinin en ilgi çekenleri biri kehribar, diğeri mavi renk gözlü olanlarıdır. Kuyruğu tilki kuyruğunu andırır ve biraz kabarıktır ancak tüyleri ipeksidir.

Beslenme konusunda meyveleri ve dondurma çeşitlerini çok seven bu kedinin sahiplerine aşırı ilgi duyduğu bilinir. Yemek yemeden önce patileriyle sıcaklık kontrolü yaptığını da söylemek mümkündür. Bu kedinin dikkat çeken bir diğer özelliği de yaşam alanlarında farklı bir kedi ırkını istememeleridir.

Son olarak Van kedisinin Van’ın tescilli bir markası olduğu bilinir. 1992 yılında Van Kedisi Araştırma Merkezinin kurulmasıyla beraber bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelmiş ve Van kedilerini incelemiştir. Popülasyonun artırılması için de Ankara’daki Orman Çiftliğinde ‘Van Kedisi Ev Projesi’ devreye alınmıştır. 2006 yılında da Van Kedisi artık Van’a ait bir değer olarak resmiyet kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.