Bengal Kedisi Karakteri, Görünümü ve Bakımı

Bengal kedisinin tarihsel süreci ABD’de başlamıştır. Vahşi bir görünümde olsa da son derece sakin, uysal ve sevecen yapıdadır. Ailelerin rahatlıkla sahiplenebileceği Bengal kedi ırkı aynı zamanda çocuklu aileler için de idealdir Köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber uluslararası anlamda resmiyetini 1997 yılında kazanmıştır. Son derece atletik ve güçlü olan bu kedilerin leoparı andıran derileri dikkat çekmektedir. Küçük boylu olan Bengal kedileri 4 kuşaktan oluşur. Uysal olan bu kedi ırkının büyük boylu olanları da mevcuttur.

Bengal Kedi Irkının Karakteri

Bengal kedileri ele gelmekten çoğu zaman hoşlanmaz. Çünkü yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi vahşi bir doğaya sahiptir. Ancak sahibine karşı ilgisini kaybetmez ve uysallığını korur. Yalnız kalmaktan nefret eden bu kedi ırkı en çok balık avlama konusunda uzmanlaşmıştır. Suyla vakit geçirmeyi severler ve bu yüzden kirlendikleri zaman rahatlıkla yıkanabilirler. Bu noktada bilmeniz gereken şey, Bengal kedilerinin kucak kedisi olmadıklarıdır. Kucağa alarak sevmek yerine onlara kedi oyuncağı vermeniz daha doğru olacaktır.

Bengal Kedisinin Görünümü Nasıldır?

Atletik bir görünüme sahip olan Bengal kedisi ayrıca kaslıdır. Zarif vücuduyla ön plana çıkarken deri yapıları daha çok dikkat çekmektedir. Küçük bir leoparı andıran bu kedilerin gözleri ise mavi, gümüş, siyah, düz ve kahverengi olabilir. Ortalama 7 kg’a kadar ulaşabilen bu kedilerin çene hatları sivri, vücudu lekeli tüylü ve bakışları keskindir.

Bengal Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalın ve kısa tüylü olan Bengal kedilerinin bakımı aslında çok kolaydır. Haftalık olarak kedi tarağıyla fırçalamanız yeterlidir. Ağız ve diş sağlığı için de özel diş macunu ve fırçaları kullanmanızı öneriyoruz. Elbette ekstra bakım önerileri için de veteriner hekimle görüşme yapmanızda yarar var.

Her kedi ırkında olduğu gibi Bengal kedilerinde de sağlıklı beslenme önemlidir. Kedinizin gün içinde dinç kalmasını sağlamak için kaliteli mama seçimi yapmanız gerekir. Ayrıca kedinizin tırnaklarını periyodik olarak törpülemeli ve genel vücut bakımını da sorunsuz olarak gerçekleştirmelisiniz. Bakımı uzun süre yapılmayan tüm kedilerin strese girebileceğini ve stresin de pek çok hastalığı beraberinde getirebileceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.