Kediler Ağlar mı? Yavru Kedilerde Stres ve Ağlama İlişkisi

Kediler genel olarak gizemli canlılardır. Ancak sahiplendiğiniz bir kediyi anlamak için çaba göstermeniz, ondaki duygu değişimlerinin farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere kediler ağlar mı sorusuyla beraber yavru kedilerde stres ve ağlama ilişkisini paylaşıyor olacağız. Öncelikle her kedinin gözünde sulanma yaşanabilir. Sulanma duygusal bir tepki olarak algılanmamalıdır. Ancak herhangi bir ağrı ve sızı yaşadıklarında kedilerinizin gözlerinden yaş gelebilir. O halde kedinizin gözünde sulanma fark ederseniz yapmanız gereken tek şey, sağlık muayenesinden geçirmeniz olacaktır.

Yavru Kedilerde Ağlama

Zaman zaman yavru kedinizden ağlama sesine benzer bir ses duyabilirsiniz. Yavru kedilerin çıkardığı bu ses aslında ağlamaya benzer olmakla beraber annelerine yönelik çıkardığı bir ses olduğu bilinmelidir. Annesine birtakım mesajlar verirken çıkarılan bu seslerin yanı sıra acıktıklarında ya da üşüdüklerinde de aynı sesle karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte yavru kedilerin stresten uzak bir yaşama devam etmesi gerekir. Yaşam alanlarında yapacağınız küçük bir değişiklik bile onların ağlamaklı bir ses çıkarmasına neden olabilir.

Bazı sağlık sorunlarının yaşanması halinde kedilerde ağlama görülebilir. Sakatlıklar, ağrı ve sızılar ile hastalıklar sebebiyle kediler derdini anlatmak için ağlamaya benzer sesler çıkarmaya devam ederler.

Kedilerde Ağlama Sendromu

Kedilerin genelde stresli olduklarına ağlama sendromu adı verilen durumla karşılaştıkları bilinir. Bu sendrom en çok da bölgelerine giren diğer kedileri alandan çıkarmak için çıkarılan sesle bağlantılıdır. Yani konforunu sağlamak isteyen kediler ağlama sendromuna yakalanabilir ve sürekli ağlamaklı sesler çıkarabilir.

Kedilerde Stres ve Ağlama İlişkisi

Minik dostlarınızın yaşam alanında meydana gelen değişikliklere karşı gösterdiği bir tepki olan ağlama sesi ayrıca eve gelen misafir ya da yeni bir eşya nedeniyle oluşabilir. Üstelik kedinin kum ya da mamasının farklı bir tür ile değiştirilmesi halinde de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Kedinizin ağlamaya benzer ses çıkarması uzun süre devam edebilir. Bunu önlemek için kesinlikle kedinize şiddet uygulamayın ve onu farklı şekillerde cezalandırmayın. Neden ağladığını sorguladıktan sonra onu rahatlatmaya çalışın. Sonuç alamıyorsanız veteriner hekime giderek genel bir sağlık taramasından geçirin ve sorunun kaynağına ulaşarak tedavi ettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.