Yaşlı Kedilerde Bunama Belirtileri Nelerdir?

Yaşlı kedilerde bazı durumlardan kaynaklı bunama belirtileri görülebilir. 10 yaşını geçmiş olanlarda daha çok ortaya çıkan bunama halinde farklı davranışlar gözlemlenebilir. Yani insanlarda olduğu gibi kedilerde de bunama hastalığı söz konusudur. Belirtilerinin mutlaka bilinmesi gereken bu rahatsızlık için yazımızın devamında yapmanız gerekenleri de sıralıyor olacağız.

Tüm canlılarda olduğu gibi sevimli dostlarımız olan kedilerde de yaş ilerledikçe bazı değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu değişikliklere oryantasyon bozukluğu ve kafa karışıklığı adı verilmektedir. Ev ortamında yaşayan kediler ortalama 15 yıllık bir ömre sahipken, bunama belirtileri 10. yıldan sonra görülebilir. Aşağıda sıraladığımız belirtilerden birini veya birkaçını fark etmeniz durumunda yapmanız gereken ilk şey, kedinizi veteriner hekime götürmek olmalıdır.

Kedilerde Yaşlılık Hastalıkları Nelerdir?

Yaşın ilerlemesiyle beraber kedilerde Demans hastalığının görülme olasılığı artar. Bu durumda bilişsel bozukluklar da başlarken vücut kontrolü yitirilebilir. Kedinizde bu tür sorunlar var ise onlara yardımcı olmanız gerekecektir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerin de bunaması halinde bu sorunu ortadan kaldırabilecek kesin bir tedavi yönteminin bulunmadığı bilinmelidir. Ancak bu dönemde kedinizi yalnız bırakmamak ve hem temizliği hem de beslenmesiyle ilgilenmek en azından süreci rahat atlatmasını sağlayabilir.

Kedilerde Bunama Belirtileri

Kedilere bunama belirtileri öncelikle davranış değişikliğiyle ortaya çıkar. Ayrıca sık sık miyavlamak, temizlik sorunları, uyku düzeni bozukluğu ve ev içine dışkılama gibi belirtiler de görülebilir.

Ev İçine Dışkılama: Kedinizin bunaması durumunda tuvaletin yerini bulamayacağı ve bu nedenle ev içinde dışkılayabileceğini unutmayın. Dışkılamanın yanı sıra idrarını da ev içinde yapabilir.

Temizlik Sorunları: En temiz canlılardan olan kedilerin bunadığı zaman temizlik sürecine artık özen göstermeyeceği bilinmelidir. Bu durumda tüylerini de yalamayacağından daha bakımsız görünecektir.

Uyku Bozukluğu: Kediler bu süreçte çevreye olan ilgisini yitirirler. Haliyle gündüz uyuyabilir ve gece saatlerinde daha aktif olabilirler.

Sık Sık Miyavlamak: Uyku bozukluğu ile beraber gece saatlerinde kediniz sık sık miyavlayabilir. Bu durum yaşadığı endişeden kaynaklanır.

Davranış Değişikliği: Kedilerde bunama başladıktan sonra birtakım davranış değişikliği gözlemleyebilirsiniz. Agresif tavırlar, amaçsız bir şekilde ev içinde dolaşma, su ve mama kabının yerini unutma gibi davranışlar, bu değişikliklere örnek olarak sıralanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.