Uzun Tüylü Kedi Türleri Hangileri?

Bu yazımızda sizlere uzun tüylü kedi türleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiniz. Bildiğiniz üzere kediler ülkemizde çokça sevilen ve sahiplenilen canlı türleri arasındadır. Asil görünümde olan sevimli dostlarımızın kendine has karakteri olduğu gibi dış görünümüyle de dikkat çekerler. Öyle ki bazı kedi ırkları uzun tüylüdür. Bu kedilerden sahiplenmek istiyorsanız bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Kedinizin tüylerini özel kedi tarağıyla düzenli olarak taramanız, bu bilgiler arasında ilk sıradadır.

Uzun Tüylü Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun tüylü bir kedi sahiplendiyseniz, bakımıyla beraber tüy yumaklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle haftada en az 1 defa kedi fırçası ya da tarağıyla özenle taramanız şarttır. Bazı kedi türleri bu durumdan hoşlanmasa da mutlaka aksiyon almanız gerekmektedir. Tarama öncesi ve sonrasında kedinize ödül maması vermeli ve fırçalanmaktan hoşlanmasını sağlamanızı da öneriyoruz. Kedinizin ilk tarama işleminde kaçması ve huysuz davranması halinde ona travma yaratmamak için bir süre beklemenizi de tavsiye ediyoruz. Çünkü kedilerin her günü aynı değildir. Yani bazen stresli ve keyifsiz olabilirler. O halde şimdi uzun tüylü kedi türleri hangileri sorusunun yanıtlarını vermeye başlayalım.

Bali Kedisi ve Özellikleri

Balı kedisi, uzun tüylü kedi türleri arasındadır. Siyam kedisiyle farklı bir uzun tüylü kedinin birleşimiyle ortaya çıkmış ve Avrupa’da Balinese adı verilmiştir. Tüyleri genelde kızıl veya gri olan Bali kedilerinin bazen kahverengi tüyleriyle de ön plana çıktığı bilinmektedir. Amerika’da 1940’lı yıllarda kayıt altına alınmış olan bu kedi ırkının kaslı ancak zayıf olduğu bilinir. Boyunları uzun, kulakları köşelidir. Ayrıca sahiplerine karşı son derece ilgilidirler.

Ragdoll Kedisi ve Özellikleri

Ragdoll kedisi de uzun tüylü kedi türleri arasında yerini almıştır. Birmanya, İran ve Siyam kedilerinin melezi olarak ortaya çıkmıştır. Kendini savunma içgüdüsüne sahip olmamakla beraber uysal canlılardır. Öyle ki tehlikeli durumlarda bile çok az tepki göstermeleriyle tanınırlar.

İran Kedisi ve Özellikleri

İran kedisi yassı suratlı bir kedi türüdür. Uzun tüyleriyle dikkat çekerken önce İran’da görüldüğü düşünülen bu kedi daha sonra İngiltere ve İtalya’ya kadar yayılmıştır. Tüyleri uzun olsa da kabarık ve belirgin bir tüy yapısına sahip oldukları bilinir. Ayrıca farklı renklerde olabilen İran kedileri sakindir. Vahşi dürtülerinin ortaya çıkması için bir sebep bulunmazken biraz kibirli duruşuyla onu sevmek isteyenleri ürkütebilir.

Maine Coon Kedisi ve Özellikleri

Uzun tüylü kedi türleri arasında olan Maine Coon kedisi, Ankara kredisinden üremiştir. Kafa tüyleri çok kısa olan bu kedilerin tüyleri kuyruğa doğru uzamaktadır. Cana yakındır ve avlanmaya bayılırlar.

Ankara Kedisi ve Özellikleri

Ankara kedisi son zamanlarda en çok araştırılan kedi türlerindendir. Kökeni Ankara bölgesi olan bu kedinin tüyleri parlak ve uzundur. Son derece hareketli olan bu kediler yakın temastan çok hoşlanmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.