Ankara Kedisi Görünümü, Karakteri ve Bakımı

Ankara kedisi günümüzde yaşam alanlarında çokça sahiplenilen kedi türlerinden biridir. Uzun tüyleriyle dikkat çeken bu kedinin ilk ortaya çıktığı yer, Ankara ve çevresi olarak bilinir. Avrupa’da Angora kedisi olarak adlandırılmıştır. Aslında saf bir Türk kedisi olan Ankara kedisinin görünümü çok güzeldir. Şimdi Ankara kedisinin genel özelliklerini hep birlikte incelemeye devam edelim.

Ankara Kedisi Nasıl Bir Görünüme Sahiptir?

Ankara kedisinin tüyleri uzun ve parlaktır. Hareket ettikleri zaman muhteşem bir şekilde savrulan tüylerin uzunluğu değişebilir ancak genelde boyun bölgesindedir. Günümüzde sadece beyaz tüylü olarak bilinse de farklı renklerde ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Güçlü ve kaslı bir vücut yapısı olan Ankara kedisinin ön bacakları, arka bacaklarından kısadır. Patileri de yuvarlak ve küçüktür. Göz renkleri yeşil, sarı, mavi ve badem renginde olabilir.

Ankara Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Ankara kedisinin karakteri de merak edilmektedir. Son derece sosyal ve enerjik olan Ankara kedisi yaşadığı bölgeyi sahiplenmektedir. Yani yaşam alanlarında oldukça ılımlı davranışlar sergiler. Oyuncaklarla oynamaktan zevk alırken sahipleriyle vakit geçirirken çok mutludurlar. Ancak karakter bakımından biraz inatçı oldukları unutulmamalıdır. Bir diğer detay, bu kedi ırkının sudan nefret etmesidir.

Ankara Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankara kedisi, güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu nedenle hastalıklara kolay kolay yakalanmazlar. Fakat iki göz rengine sahip olan Ankara kedilerinde sağırlık problemi yaşanabilir. Bazen çift bazen de tek kulakta görülen sağırlığın genetik olarak ortaya çıktığı düşünülür. Kulak temizliğine her zaman önem verilmesi gereken bu kedilerin tüyleri uzun olduğundan mutlaka kedi tarağıyla haftalık olarak fırçalanmalıdır.

Tüylerinin çevreye yayılmasını engellemek adına haftalık fırçalamanız gereken Ankara kedisinin tüy uzunluğu 2 yaşına kadar biraz daha kısadır. Ancak 2 yaşından itibaren tam uzunluğuna kavuşacaktır. Ağız ve diş bakımı için kedi macunu kullanmalı, tırnaklarının kesilmesi için de yine kedi tırnak makası tercih edilmelidir.

Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Ankara kedisi ortalama 12-18 yıl arasında yaşamaktadır. 4 kg’a kadar değişen ağırlığı bulunan bu kedinin düzenli bakımı yapılırsa mutlu bir şekilde vakit geçirdiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.