Kedilerde En Çok Görülen Deri ve Cilt Hastalıkları

Kedi dostlarımız zaman zaman deri ve cilt hastalıklarına yakalanabilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde en çok görülen cilt ve deri hastalıklarının hangileri olduğunu aktarıyor olacağız. İlk olarak bağışıklık sistemini etkileyen kulak akarları ve pireler, sıklıkla görülen sorunlardandır. Kedilerin o bölgeyi yalaması ayrıca tüylerin dökülmesine neden olur. Bu yüzden aşağıda paylaşacağımız belirtileri fark etmeniz durumunda hızlıca kedinizi veterinere götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Kedilerin kürkünde ya da derisinde daha çok parazit oluşumu gözlemlenir. Ayrıca kulak akarı ve pireler de derinin tahriş olmasına neden olur. Bazen fark edilmeyen pireler pullanmaya, deride kabuklanmaya ve kaşıntılara sebep olacaktır. Ek olarak tüy kabarıklığı, kanama ve enfeksiyonlar da kedinizde bir deri hastalığının olabileceğinin göstergesidir. Kedilerde deri ve cilt hastalıklarının önlenmesi için düzenli olarak veteriner kontrolü şarttır. Düzenli muayene daha büyük sorunların ortaya çıkmasını engeller. Bu yüzden 3 ayda bir kedinizde iç – dış parazit kontrolünün yapılmasını öneriyoruz.

Kedilerde Deri ve Cilt Hastalıklarının Teşhisi

Kedi dostunuzda deri ya da cilt hastalıklarının olup olmadığını anlamak için bazı kan testleri yapılmaktadır. Ayrıca alerjik hastalıklar için deri testi de yapılabilir. Bireysel olarak bu konuda teşhis koymanız zordur ancak kedinizde parlak ya da siyah parçacıklar oluşmuş ve bu durumlara kaşıntı da eklenmişse, deri ve cilt sorunlarından şüphe duyabilirsiniz.

Kedilerde Deri Hastalıklarının Belirtileri

Kedilerde deri hastalıkları olarak görülen rahatsızlıklar ıslak tahrişlerden, tüy dökülmelerinden, kaşınmadan ve yumrulardan anlaşılabilir. Ayrıca kepeksi döküntüler varsa deri hastalıklarının ilk belirtileri başlıyor demektir. Bazen yiyeceklere olan alerjiden dolayı sürekli kaşınan kedinizde de deri hastalığından şüphe edebilirsiniz. Tüm bu durumların teşhisi ve kontrolü sadece veteriner hekim tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kedilerde Görülen Cilt Sorunları

Kedilerde deri altında bazen kese benzeri boşluklar gözlemlenebilir. Ayrıca derin tırmalama sonucunda apse oluşumu söz konusu olabilir. Derinin altındaki bir doku kesesinin neden olduğu bu durumların yanı sıra çene ya da dudaklarda deri sertleşmesi de görülebilir. Son olarak yağ hücrelerinin oluşumu da yaşlı kedilerin cilt yüzeyinde oluşabilen problemler arasındadır. Kedi sahipleri cilt ve deri sorunları için bireysel müdahaleden kaçınmalı ve veteriner kontrolünden sonra tedavi aşamalarını eksiksiz uygulamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir