Devon Rex Kedi Cinsi ve Özellikleri

Devon Rex kedi cinsi son derece sevimli bir görünüme sahiptir. Üstelik eğlenceli yapıda olan Devon Rex kedilerini tercih eden kişi sayısı artmaya devam etmektedir. Şimdi bu kedinin genel özelliklerine, tarihine ve bakım ile karakter özelliklerine hep birlikte bakalım.

Devon Rex Kedi Cinsinin Tarihi

Bu kedi cinsinin ilk defa 1960 yılında İngiliz bir kadın tarafından maden ocağında bulunduğu söylenmektedir. Kedileri çok seven bu kadın sahiplenmek için kediyi yakalayamamış fakat uzaktan gözlemlemeye devam etmiştir. Ardından bu kedinin çiftleştiği dişi kedinin güvenini kazanmayı başaran hayvanseverin yavru kedinin erkeğe benzediğini fark etmiş. Daha sonra yavruyu sahiplenmiş ve Devon Rex kedi ırkının atası olarak kabul edilmiştir.

Devon Rex Kedi Cinsinin Fiziksel Özellikleri

Elmacık kemikleriyle dikkat çeken bu kedi cinsinin gözleri iridir. Kulakları dik olan Devon Rex kedilerinin tüyleri ise kıvırcıktır. Yine de seyrek bir tüy yapısına sahip olduğu bilinmektedir. Bu özelliğiyle diğer kedilerden ayrılan Devon Rex cinsi kedinin vücutları orta büyüklüktedir. Diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanmıştır;

  • Farklı renk ve desenlerde olabilirler.
  • Uzun kulakları aynı zamanda ince bir yapıdadır. Uç kısımlarına doğru ise sivrileşir.
  • Gözleri parlak ve ovaldir.
  • Göz renkleri genelde tüy renklerine bağlı olarak değişir.
  • Ağırlığı 2.5 – 4 kilogram arasındadır.
  • Kulak yapısı kafalarına göre üçgen ve büyüktür.
  • Bacakları sağlamdır.
  • Göğüsleri geniştir.

Devon Rex Kedi Cinsinin Karakteri Nasıldır?

Bu kediler sevecendirler. Oldukça zeki olan Devon Rex cimsi kedileri ayrıca sosyal canlılardır. Hem köpek hem de diğer kedilerle çok iyi anlaşırlar. Çocuklu ailelerin de tercih edebileceği bu kediler oyun oynamayı çok sever. Zıplama huyları da oldukça sevilir. Enerji dolu olan bu kediler sahiplerini takip etmeleriyle dikkat çekmektedir.

Yalnız kalmaktan nefret eden Devon Rex kedileri suyu sever. Bildiğiniz üzere kedi ırklarının neredeyse tamamı sudan nefret etmektedir. Ayrıca bu kediye sahip olanların kediyle birlikte duş aldığını söylemeleri oldukça ilginç gelebilir. Son derece meraklı olan bu kediler günümüzde popülerliğini korumaktadır.

Devon Rex Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu kedilerin soğuk kış aylarında çok üşüdüğü bilinir. Tüyleri çok az olduğu için kış mevsiminde sıcak tutmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca kulakları büyük olduğundan enfeksiyon riski her zaman vardır. Sonuç olarak düzenli veteriner hekim kontrolüne götürmeli ve tüm bakım işlemlerini eksiksiz olarak gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.