Oriental Shorthair Kedi Irkı ve Genel Özellikleri

Oriental Shorthair kedi ırkı, ilginç kulaklarıyla dikkat çekmektedir. Çok sevimli olan bu kedilerin kökeni 1960’lı yıllara dayanır. Bu kedi cinsinin atası Siyam kedisidir. Vücut yapısındaki farklı renklerle meydana gelen Oriental Shorthair cinsi kediler Russian Blue, Siyam Kedisi, British Shorthair ve Abyssnian kedi ırklarıyla beraber ortaya çıkmıştır. Yani bu kedi ırkları kullanılarak Oriental Shorthair meydana gelmiştir. İlk olarak 1972 yılında tanınan bu kredi ırkının menşeyi önce ABD daha sonra da Tayland tarafından kabul edildiği bilinir.

Kuyruk ve gövde yapısı uzun olan Oriental Shorthair cinsi kedilerin son derece zarif olduğu biliniyor. Vücut yapıları sayesinde siyam kedilerine benzeyen bu kedilerin kulakları büyük, kafa yapıları da üçgene benzemektedir. Zayıf görünseler de 4 ile 6.5 kg arasındadırlar. İyi bakıldığında 6.5 kg’dan fazla ağırlığa sahip olabilirler.

Oriental Shorthair Kedi Cinsinin Karakteristik Özellikleri

Oriental Shorthair hem görünüm hem de karakteristik özellikler bakımından siyam kedilerine benzer. Konuşkan olmalarının yanı sıra insanlara ciddi derecede bağlılık gösterirler. Yüksek yerlere çıkmayı seven ve yaşam alanına kolayca adapte olabilen Oriental Shorthair kedilerinin farklı bir aile tarafından sahiplenilmesi çok zordur. Yani bu kedi ırkından sahiplendiyseniz ilerleyen zamanlarda yeni bir sahiplenmeye maruz bırakmamanız önerilir. Kısa sürede travmaya girebilen Oriental Shorthair ırkının bazen stres kaynaklı hastalıklara yakalandığı da unutulmamalıdır. Son olarak alerjiye karşı dirençli olan bu kediler daha az tüy dökmektedir. Bu durum insanlarda alerjik reaksiyon gelişme riskini ciddi anlamda düşürmektedir.

Oriental Shorthair Kedi Cinsinin Renk Özellikleri

Bu kedilerin birbirinden farklı desen ve renkte olabileceğini unutmayın. Yapılan bir araştırmada Oriental Shorthair cinsi kedilerin 300’den fazla renk kombinasyonuna sahip olduğu belirtilmiştir. Beyaz, mavi, tarçın, lavanta, krem, abanoz ve kırmızı renklerde olabilen bu kedinin en çok gölgeli desenleriyle dikkat çektiği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak Oriental Shorthair sahiplenmeye karar verdiyseniz bu bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli veteriner hekim kontrolüne giderek kedinizin daha uzun ömürlü olmasını da sağlayabilirsiniz. Sevimli ve cana yakın bir kedi ırkı olmasının yanı sıra sahiplerine karşı bitmek bilmeyen ilgisi de bu kedileri diğer ırklara göre üstün kılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir