Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi kumu alırken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Kedi dostlarınızın sağlığını yakından ilgilendiren kedi kumunun seçimi kadar düzenli temizlenmesi de önemlidir. Yazımızın devamında kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayacak ve bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Kedinizin Tercihine Saygı Gösterin

Her ne kadar ideal kedi kumunu seçtiğinizi düşünseniz bile kedi dostlarınız bu kumu sevmeyebilir. Bazı kediler patisini bile kuma değdirmek istemeyebilir. Kumu reddeden kedi dostlarınız bu yüzden yaşam alanının farklı köşelerinde tuvalet ihtiyacınız gidermeye başlayabilir. O halde kedi kumu seçerken mutlaka kedinizin tercihlerine saygı göstermelisiniz. Bunun için de deneme yanılma yönteminden yararlanmanız gerekiyor.

Fiyat ve Performansa Dikkat Edin

Kedi kumlarının fiyat bakımından farklı seçenekler sunduğu unutulmamalıdır. En ucuz kumu seçmek bütçenize uygun olabilir fakat bu kumlar kısa sürede kirleneceğinden değiştirilmesi zorunludur. Ayrıca ucuz kumların koku yayabileceği bilinmelidir. Bu yüzden fiyat faktörüyle beraber performansa bakılarak seçim yapılmalıdır.

Kedi Kumu Alerjiye Neden Olmamalı

Kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ‘alerji’ durumu da söz konusudur. Bazı kedi kumları silikon ya da kokulu olabiliyor. Bu kumlar kedi dostlarımızın kaşınmasına ve alerji kapmasına sebep olur. Haliyle kızarıklık, aşırı hassasiyet ve deride dökülme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Son olarak kum düzenli olarak temizlenmezse kedinizin boşaltım sistemini de olumsuz etkileyecektir.

Kedi Kumunun Güvenli Olması Gerekir

Kedi sahipleri genelde ince kedi kumlarını tercih etmek isteyebilir. Ancak ince taneli kumlar kısa sürede tozlanabildiği gibi kedinizin burnuna ve gözüne kaçabilir. Kalın kumlar ise kedinizde kesi izlerini beraberinde getirebilir. Bu yüzden ince kedi kumu için toz yapmayan türlerden, kalın taneli kumlar için de keskin kenarlı olmayanlardan seçim yapmanızı öneriyoruz.

Topaklanma Faktörüne Dikkat Edilmeli

Kumdaki topaklanma özelliği, dayanma süresini artırdığı gibi pratik bir şekilde temizlenmesini sağlar. Sonuç olarak kum taneleri yaşam alanını kirletmeden kullanılabilir.

Koku Problemine Neden Olmamalı

Kedi kumu seçerken koku problemine de dikkat etmelisiniz. Düzenli temizlenen kumlar genelde kokuya neden olmaz. Alternatif olarak sabunlu kumlar da satın alınabilir. Sabunlu kumlar kokuyu engellediğinden bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir