Yaşlı Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler de insanlar gibi doğar, büyür, gelişir, yaşlanır ve ölür. Bu süreçte yaşlı kedi bakımının nasıl olması gerektiğine dair önemli bilgiler paylaşıyor olacağız. Öncelikle kedi sahipleri yaşlılık döneminde dikkatli olmalıdır. Sakin ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi için beslenme ve bakım kriterlerine her zaman özen gösterilmelidir. Ayrıca kedinizin yaşlılık döneminde farklı davranış değişiklikleri sergileyebileceği ve ihtiyaçlarında da değişiklik olabileceği unutulmamalıdır.

Rahat Hareket Alanları

Yaşlı kediniz için rahat bir hareket alanı oluşturmanız önemlidir. Daha önceleri mobilyalar üzerinde vakit geçiren, kapıları açan kediniz artık bu aktiviteler için yeterli enerjiye sahip olmayacaktır. Haliyle yataklara ya da eşyaların üzerine çıkmasını sağlamak adına özel rampalar hazırlamanızı öneriyoruz. Ayrıca kedinizin bu dönemde dışarıyla teması azaltılmalıdır. Bu nedenle yuvaya benzer yerler hazırlamanız da gerekecektir.

Doğru Diyet Programı

Yaşlı kedilerin sindirim sistemi yavaşlar. Bu yüzden genç dönemlerde tükettiği mamaların tercih edilmesi sağlık açısından uygun değildir. Kedinizin yaşını göz önünde bulundurarak hazırlayacağınız uygun diyet programı sayesinde sağlıklı vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaşlı kedilere özel mamaların üretildiğini de unutmayın. Bu dönemde eskisi kadar hareket edemeyen kediniz kilo almaya başlayabilir. Obezite hastalığına yakalanmaması için mutlaka veteriner hekimden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Davranış Değişiklikleri

Yaşlılık döneminde kedinizde bazı davranış değişiklikleri yaşanır. Agresif hareketler bu değişikliklerden en önemlisidir. Kedinizde gözlemleyeceğiniz davranış farklılıklarını not alarak veterinerle paylaşabilir ve tavsiye alabilirsiniz.

Sağlık Kontrolleri

Kedinizin yaşlılık döneminde sağlık kontrollerini asla ihmal etmemelisiniz. Düzenli veteriner ziyareti sayesinde kedinizde yaşanabilecek iç organ hastalıkları, böbrek ya da kalp damar hastalıklarının önüne geçebilirsiniz. Çünkü yaşlı kedilerde hastalıkların erken teşhisi, hayat kurtarabilir. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli durum, düzenli kan tahlili yaptırmak olacaktır.

Yaşlı kedi bakımı dikkat gerektirir. Sizlerle paylaştığımız bu bilgilere göre hareket ederek kedinizin bu dönemde rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de mama seçimine dikkat etmeli ve yaşlı kediler için üretilen mamaları kullanmalısınız. Ev içinde onu kısıtlamamalı, stresten uzak tutmalı ve tekrar paylaşmak gerekirse düzenli veteriner kontrolünden geçirerek bu dönemde ona yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.