Kedi Çimi

Kedi çimi, kedi sahiplenmek isteyenlerin her zaman araştırdığı konulardan biridir. Öncelikle kediler son derece titiz canlılardır. Günün yarısını temizlenerek, kalan kısmını da uyuyarak geçiren kedi dostlarımız en çok da kendini yalamaktan zevk alır. Elbette kendini sürekli yalayan kediler ciddi oranda tüy yutmaya başlar. Yutulan bu tüyleri bir süre sonra kusarak vücutlarından uzaklaştırırlar. Kusmak için tükettikleri otlar aslında onları rahatlatmaktadır. Günümüzde evde bakılan ve haliyle dışarı çıkamayan kediler için özel olarak üretilen kedi çimi de bu görevi üstlenir. Sindirime yardımcı olan kedi çimi ayrıca ot yeme ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Kedi Çimi İçeriği

Kedi çimi farklı markaların üretimiyle piyasada satışa çıkarılmıştır. İçeriğinde funda, arpa ve buğday gibi tahıllar yer alırken kedilere ciddi oranda fayda sağlar. Zaten kedi çimi her zaman faydalı tohumlardan üretilmektedir.

Kedi Çimi Yapımı

Kedi çimi özel olarak üretilmekle beraber kit olarak da satılmaktadır. Satın alınan bu kitleri çimlendirerek kedi çimi hazırlanabilir. Her ambalajda nasıl hazırlanacağına dair detaylı bilgiler yer alırken tohumları belirli aralıklarla sulamanız gerekir. Suladığınız tohumlar 2-3 günde filizlenerek çim halini alır. Kediye ise çimlerin boyu 6-7 cm’ye ulaştıktan sonra tüketmesi için verilir.

Bu süreçte ilginç olan şey, bazı kedilerin çimleri tüketmek istememesidir. Eğer kedinizin çim sevip sevmediğini anlamak istiyorsanız ona kit hazırlamalı ve mama kabının hemen yanına bırakmalısınız. İlgi gösterip göstermediğini ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Kedi Çimi Faydaları

Kedi çimi, yutulan tüylerin kısa sürede çıkarılmasını sağlar. Ayrıca bağırsak ve mide için doğal antiseptik olma özelliği taşır. Kedi çimi içeriğinde yer alan tahıllar, bağırsak ve mideyi temizleyerek düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Kedilerde ağız kokusunu önleyen kedi çimi bu sayede dişlerin çürümesini de engelleyebilir.

Kedi dostlarımız yuttuğu tüyleri sağlıklı bir şekilde çıkarmak için mutlaka ot tüketmelidir. Buğday ve arpa gibi yararlı tahıllarla üretilen kedi çimi satın almak için internette küçük bir araştırma yapmanız yeterlidir. Dilerseniz çim kiti alarak kendiniz de ev ortamında yetiştirebilirsiniz. Kediler gerçekten çim tüketmeyi seven canlılardır. Çimi tüketirken keyif alan bu şirin dostlarımız için evde mutlaka kedi çimi bulundurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.